Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki: ''Erdoğan-Biden görüşmesi yüz yüze diplomasi için bir fırsat''

Beyaz Saray'dan 14 Haziran'daki Erdoğan-Biden görüşmesi öncesi açıklama geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Beyaz Saray Sözcüsü Jena Psaki, Türkiye-ABD ilişkisini ciddi anlaşmazlıkların yaşandığı alanların da olduğu bir NATO ortağıyla olan ilişki olarak niteledi. Psaki ayrıca, görüşmenin "yüz yüze diplomasi için bir fırsat" olacağını vurguladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki: ''Erdoğan-Biden görüşmesi yüz yüze diplomasi için bir fırsat''

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden'ın İngiltere'ye seyahat ettiği sırada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden'ın 14 Haziran'da Brüksel'de yapacakları ikili görüşmeden beklentilerinin ne olduğunun sorulması üzerine Psaki, "Bu ilişki, yapıcı bir şekilde birlikte çalışmaya devam edilmesi gerektiğini hissettiğimiz alanların ve fırsatların olduğu, aynı zamanda ciddi anlaşmazlıklar yaşadığımız alanların da olduğu bir NATO ortağıyla olan ilişki. Bu, Başkan Biden'ın, ilk yurt dışı ziyaretinde ikili görüşmeyi öncelik edinmenin önemli olduğunu hissettiği yüz yüze diplomasiye sahip olmak için bir fırsat." ifadesini kullandı.

Psaki, söz konusu görüşmede masada hangi konuların olacağı sorusuna ise "Küresel toplumu etkileyen bölgesel güvenlik konularını görüşeceklerine eminim, aynı şekilde Kovid-19 ve ekonomi de konular dahilinde olacaktır. Görüşme zamanı yaklaştıkça elimizde daha çok detay olacaktır." yanıtını verdi.

BİDEN'IN 1 HAFTALIK AVRUPA ZİYARETİ TAKVİMİ

ABD Başkanı Biden'ın bugün başlayan turunda ilk durağı İngiltere olacak. Biden, burada Başbakan Boris Johnson ve İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ile görüşecek ve 11-13 Haziran tarihleri arasında G7 Zirvesi'ne katılacak.

Biden, İngiltere'nin ardından 13 Haziran günü Belçika'nın başkenti Brüksel'e geçecek. 14 Haziran'da gerçekleştirilecek NATO Zirvesi'ne katılacak olan Biden, burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile başkan olarak ilk yüz yüze görüşmesini gerçekleştirecek. Görüşmede ikili ilişkilerin kapsamlı şekilde ele alınması bekleniyor.

Biden, 15 Haziran'da Brüksel'deki ABD-AB Zirvesi'ne katılacak ve ardından 16 Haziran'da İsviçre'nin Cenevre kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek.

# abd # türkiye # erdoğan # ekonomi # Kovid19 # nato # avrupa birliği # brüksel # ab # Biden # joe biden # ittifak # Beyaz Saray # NATO Zirvesi # 14 haziran # Jen Psaki # diplomasi # Türkiye ABD ilişkileri # Erdoğan Biden görüşmesi # türkiye abd # Erdoğan Biden # ABD AB Zirvesi # Beyaz Saray Jen Psaki # Biden İngiltere # Joe Biden Erdoğan # NATO ittifak