Amerika'nın sinsi Kafkas planı

Doğu Akdeniz'den Fırat'ın doğusuna, oradan Batı Trakya'ya kadar olan bölgede Türkiye, Amerikan kuşatmasıyla karşı karşıya. Bu çevreleme politikasında Kafkasya özel bir öneme sahip. İpek Yolu'nun tam ortasında yer alan bölge Amerikan istihbarat ağıyla sarılmış durumda. Bölgedeki Amerikan kışkırtmalarının arka planı haberimizde...

Amerika'nın sinsi Kafkas planı

Türkiye kuşatılırken Rusya da çevreleniyor. Amerika'nın Kafkas planı Türkiye ile aynı anda Rusya'yı da hedef alıyor.

Amerika açısından Kafkasya'nın üç temel özelliği var. Rusya'nın güney sınırını tehdit etmesi, Türkiye'yi Orta Asya'ya bağlayan hattın üzerinde olması, Çin'in Avrupa'ya uzanan Kuşak Yol Projesi güzegahını tam ortadan kesmesi ...

Amerika stratejik önemi nedeniyle Ermenistan'ı adeta istihbarat ağıyla ördü. Bu amaçla Ermensitan'ın başkenti Erivan'a Avrupa'nın en büyük diplomatik misyonunu inşa etti. Ajanlık faaliyetlerini diplomasi perdesi arkasına saklayarak onlarca CIA ajasını bölgeye yolladı.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı sitesine göre, ülkede eşleri ile birlikte 84 ABD’li diplomat bulunuyor, 2018 yılı tarihli Aydınlık gazetesi haberinde CIA'nin bölgedeki casusluk ağına ilişkin çarpıcı ayrıntılar yer alıyor. Aydınlık'a konuşan kaynaklar turuncu kalkışma uzmanlarından paralı asker simsarlarına kadar çok sayıda karanlık ismin Ermenistan'a konuşlandığını raporluyor...

Ermenistan'ın bugünkü başbakanı Nikol Paşinyan. Paşinyan, Sarkisyan yönetiminin sokak hareketiyle devrilmesinin ardından 2018 Mayısında başbakanlığa seçilmişti.

Azarbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de Ağustos ayında yaptığı açıklamada Ermenistan yönetiminin Soros Vakfı bağlantılı olduğunu söyledi.

Erivan'daki ABD istihbaratının adamları, bakanlıklardan muhalefet partilerine, medyadan sivil toplum kuruluşlarına kadar bütün Ermeni devlet kademelerine sızmış durumda.

2019 Ekim ayı Barış Pınarı sonrası Temsilciler Meclisinde sözde soykırım tasarısının kabul edilmesi, Ermenistan'ın Amerikan devletinin resmi yardım programında bulunması, ABD seçimleri yaklaşırken Amerika'daki Ermeni lobisinin kışkırtıcı faaliyetlerine hız vermesi de ayrıca dikkat çekiyor.

Aradan geçen uzun yıllara karşın Minsk grubu bölgedeki sorunların çözümünde yapıcı oynamadı. Bunun yerine uzmanlar Türkiye, Rusya ve İran'ın, Karabağ sorununa Astana ruhuyla yanıt arayabileceğini belirtiyor.

ulusal.com.tr

# doğu akdeniz # Ermenistan # İlham Aliyev # ipek yolu # erivan # Kafkas # Azarbaycan