Kadir Gecesi kan bağışı

TÜRK Kızılayı Nevşehir Şubesi Kadir Gecesi'nde merkez Kurşunlu Camii'nde kan bağış kampanyası düzenledi. Kampanyaya katılan vatandaşlardan yaklaşık 190 ünite kan toplandı.

Kadir Gecesi kan bağışı

KızılayNevşehir şubesi personeli, Kadir Gecesi'nde ibadet için Kurşunlu Camisi'ne gelen vatandaşların kan bağışlarını seyyar kan bağışı aracında kabul etti. Türk Kızılayı Nevşehir Kan Merkezi Başhekimi Dr. Süleyman Kurt, sağlıklı bir birey haline gelinmesinde kan bağışının önemli bir etki oluşturduğunu belirtti. Kurt; "Kan bağışı, öncelikli olarak bireyin kendi sağlığı için önemli. Hemoglobin değeri çok yüksek olunca ayak tabanında yanma, baş ağrısı, migren atakları, astım krizleri ve kalp krizi olmak üzere pek çok rahatsızlık, düzenli kan bağışı yapılırsa bertaraf ediliyor, kişi sağlığına kavuşuyor. Ama diğer bir önemli yanı her bir kan bağışçısı 3 ayrı kişiye kan veriyor. Aldığımız her bir kanı trombosit, eritrosit ve plazma olara 3 ayrı bireye veriyoruz. Bir kan bağışı 3 kişinin hayatını kurtarıyor. Ramazan ayında bireyler oruç tuttuğu için gündüz kan bağışı az oluyor. Biz de oruç tutan bir kişinin gündüz açken kan vermesini tavsiye etmiyoruz. Kan bağışında bulunacak kişinin tok ve uyku problemi olmaması ve kendini iyi hissetmesini istiyoruz. Ramazan ayında kan bağışı ister istemez düşüyor. Ama kan ihtiyacı az değil, ülkemizdeki yıllık ortalama 2 milyon ünite rutin olarak kan tüketiliyor. Dolaysıyla ramazan ayındaki kan bağışı düşüşü ülke genelinde kana olan ihtiyacı artırıyor" dedi. Türk Kızılayı Nevşehir Şube Başkanı Cengiz Gülen de, Nevşehir'de kan bağışı konusunda etkin çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi. Gülen, "Nevşehir Şubesi olarak Türkiye genelinde nüfus oranlamasına göre ramazan ayında kan bağışı sıralamasında Türkiye'de birinci sıraya oturmuş durumdayız. Geçtiğimiz yıllarda da 2 yıl üst üste Türkiye birincisi olduk. Bu yıl da normal mevsimlerde birinci aydan 7'nci aya kadar da birinci durumdayız. Ramazan ayı nedeniyle Türkiye'de birinci olduk. Şu anda 190 ünite kan alındı. Akşam namazından sonra gece 24.00'e kadar olan sayı, bir günlük, çok iyi bir sayı. Nevşehirlinin teveccühü çok güzel. Nevşehirlilere teşekkür ediyorum" dedi.

Öte yandan kan veren vatandaşlar zaman zaman kan verdiklerini, kan bağışıyla vücudun kendisini yenilediğini ve daha sıhhatli olduklarını ifade ettiler.

DHA

# Nevşehir # kan bağışı # kızılay # kadir gecesi