15 Temmuz şehitleri tüm dünyada anıldı

Yurt dışı temsilciliklerde de 15 Temmuz anıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Özbekistan'daki etkinlikte konuşma yaptı. İngiltere Eski Devlet Bakanı Alan Duncan da çevrimiçi düzenlenen bir etkinlikte hazır bulundu.

15 Temmuz şehitleri tüm dünyada anıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yurtdışında etkinlikler düzenlendi.

Dünya genelinde etkinlikler, Türkiye'nin dış temsilciliklerinin öncülüğünde yapıldı. Uganda'da, Sudan'da, Özbekistan'da, İngiltere'de, Azerbaycan'da ve Vatikan'da sergi ve konuşmalarla şehitler anıldı, 15 Temmuz zaferi kutlandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temasları kapsamında gittiği Özbekistan'daki Taşkent Büyükelçiliğinin etkinliğinde konuştu. Konuşmasında Çavuşoğlu, 15 Temmuz gecesi Dışişleri Bakanlığının da direndiğini söyledi.

Bir diğer etkinlik ise İngiltere'deydi. İngiliz-Türk Anlama Merkezi ile İngiltere Türk Dernekleri Birliği, 15 Temmuz yansımalarını video konferans yöntemiyle buluştu.

Panele Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın ve AK Parti Londra Temsilcisi Abdurrahim Boynukalın ile birlikte İngiltere Eski Devlet Bakanı Alan Duncan da katıldı.

Duncan yaptığı konuşmada 14 Temmuz'da göreve geldiğini, darbe olduğunu duyunca da hemen Türkiye'ye uçtuğunu açıkladı.

15 Temmuz şehitleri ayrıca Almanya'da da anıldı. Frankfurt Merkez Camii'nde önceki gün Başkonsolos Erdem Tunçer'in katılımıyla dualar okundu. Nürnberg kentinde ise kentte doğup büyüyen 15 Temmuz şehidi Serhat Önder unutulmadı.

# ingiltere # türkiye # Azerbaycan # uganda # 15 temmuz # almanya # Mevlüt Çavuşoğlu # şehit # Londra # sudan # Özbekistan # taşkent # Vatikan # nürnberg