Tarım kredi marketlerinin sayısı artıyor

Gıdada yüksek fiyat artışını düşürmek için hayata geçirilecek olan tarım kredi kooperatif marketlerine ilişkin ayrıntılar netleşti. Yıl sonuna kadar 500'e, 2022 sonuna kadar ise 1.000'e çıkarılacak marketler için kiralama başladı.

Tarım kredi marketlerinin sayısı artıyor

Hükümetin gıda fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için gündeme getirdiği Tarım Kredi Kooperatiflerinin sayısı arttırılacak.

Konu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da gündemindeydi. Tarım Kredi marketlerinin sayısını arttırma talimatı vermişti. Bu yıl sonuna kadar 500'e, 2022 sonuna kadar ise bine çıkarılacak marketler için kiralamalar başladı.

Alınan kararlar doğrultusunda açılışta öncelik büyük şehirlere verilecek. 30 büyük şehir başta olmak üzere yurt genelinde Tarım Kredi marketleri açılacak.

Bölge müdürlükleri üzerinden yürütülecek sistemde öncelikle depoların metrekareleri büyütülecek.

Marketleşme için her noktada lojistik merkezleri kurulacak. Böylece lojistik maliyetleri de düşürülecek. Marketleşmenin daha hızlı ve pratik açılabilmesi için depolara yakın yol güzergâhındaki illere de marketler olacak.

Aracı olmadan üreticiden tüketiciye sunulacak ürünlerin zincir marketlere göre daha ucuz ve kaliteli olması hedefleniyor.

# erdoğan # market # tüketici # hükümet # üretici # gıda fiyatları # kooperatif # fiyat artışı # lojistik # aracı # tarım kredi kooperatif marketleri # tarım kooperatif # Erdoğan market # Tarım kredi marketleri # yüksek fiyat # gıda fiyatlarındaki artış