ABD'de 11 Eylül'ün yıl dönümü öncesi uyarı

ABD'de, İç Güvenlik Bakanlığı (DHS), 11 Eylül saldırılarının yıl dönümünde "şiddet olayları artabilir" uyarısında bulundu. 11 Eylül saldırılarının yaklaşan 20'nci yıl dönümünün "hedeflenen şiddet eylemleri için katalizör görevi görebileceği" belirtildi.

ABD'de 11 Eylül'ün yıl dönümü öncesi uyarı

ABD'de, 11 Eylül saldırılarının yaklaşan yıl dönümü öncesinde, İç Güvenlik Bakanlığından (DHS) uyarı geldi.

DHS'nin Ulusal Terörizm Danışma Sistemi Bülteni'nde, ülkede nefret söyleminde bulunan aşırılık yanlıları ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamalarına karşı çıkanların, "yüksek bir tehdit ortamı" oluşturduğuna işaret edildi.

11 Eylül saldırılarının yaklaşan 20’nci yıl dönümü ve tatillerin, "hedeflenen şiddet eylemleri için katalizör görevi görebileceği" belirtildi.

Bültende, aşırılık yanlılarının, ibadethanelere ve farklı etnik kökenden gelen kişilerin toplantı mekanlarına daha önce saldırılar düzenlediğinin bilindiği ancak bu yerlere yönelik "kayda değer, yakın" bir tehdidin bulunmadığı ifade edildi.

Bunun yanı sıra bültende, İran, Rusya, Çin hükümetleri ile bağlantılı medya kuruluşlarının Kovid-19’un kökeni hakkında "komplo teorileri" yaymaya devam ettiği ve bazı durumlarda Asya kökenli insanlara yönelik şiddet çağrılarını güçlendirdiği vurgulandı.

# abd # rusya # iran # çin # 11 Eylül saldırısı # Komplo # 11 Eylül saldırıları # ABD 11 Eylül # ABD 11 Eylül saldırıları # İç Güvenlik Bakanlığı # ABD İç Güvenlik Bakanlığı # ABD 11 Eylül saldırı # İç Güvenlik Bakanlığı 11 Eylül saldırısı # Ulusal Terörizm Danışma Sistemi # DHS # ABD DHS