Rusya'dan Doğu Akdeniz'de kritik hamle: Libya ile diplomatik ilişkilerini yeniden başlıyor

Rusya, Libya ile diplomatik ilişkilerini yeniden başlatma kararı aldı. Rusya'nın eski Libya Büyükelçisi Ivan Molotkov başkanlığındaki heyet, Libya Dışişleri Bakanı Necla Menguş ile görüştü. Görüşmede, Trablus ve Bingazi'deki Rus diplomatik misyonlarının yeniden faaliyete geçmesi konusu ele alındı.

Rusya'dan Doğu Akdeniz'de kritik hamle: Libya ile diplomatik ilişkilerini yeniden başlıyor

Rusya, Libya'yla diplomatik misyonların yeniden başlatılması için harekete geçti.

Rusya'nın eski Libya Büyükelçisi Ivan Molotkov ile Libya Dışişleri Bakanı Necla Menguş bir araya geldi. Libya'da yapılan görüşmede, Trablus ve Bingazi'deki Rus diplomatik misyonlarının yeniden faaliyete geçirilmesi konuşuldu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, diplomatik ilişkilerin yanında iki ülke arasındaki iş birliği alanlarının değerlendirildiği de kaydedildi:

- Görüşme sırasında, 24 Aralık’ta yapılması planlanan seçimler öncesinde Libya’daki durumla ilgili görüş alışverişi gerçekleşti. Ayrıca, Rusya’nın Trablus Büyükelçiliği ile Bingazi Konsolosluğu’nun yeniden faaliyete geçmesiyle ilgili çalışmalar dahil Rusya ve Libya arasında karşılıklı yarar sağlayan çok yönlü işbirliği alanları değerlendirildi.

# rusya # libya # doğu akdeniz # Trablus # bingazi # diplomatik ilişkiler # misyon