Beijing Kış Olimpiyatları heyecanı başlıyor

2022 Beijing Kış Olimpiyatları heyecanı yarın gerçekleştirilecek müsabakalarla başlıyor. 15 ayrı dalda 90'dan fazla ülkenin yaklaşık 3 bin sporcu ile temsil edileceği organizasyonda Türkiye'yi 6'sı kayak, 1'i buz pateni dallarında yarışan 7 sporcu temsil edecek. Olimpiyatlar, Kovid-19 salgını nedeniyle "kapalı devre" olarak organize edilecek.

Beijing Kış Olimpiyatları heyecanı başlıyor

Çin'in başkenti Beijing'in ev sahipliği yapacağı 2022 Kış Olimpiyatlarına sayılı saatler kaldı.

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını nedeniyle ''kapalı devre'' olarak gerçekleştirilecek organizasyonda, görevli ve gönüllülerin yer aldığı etkinlik alanları şehirden yalıtılmış durumda. Bu kapsamda oyunlar öncesinde açılış ve kapanış törenleri ile müsabakalar için bilet satışı gerçekleştirilmedi.

Açılış töreninin 4 Şubat'ta yapılması planlanan olimpiyatlarda, tören öncesinde 2 Şubat'tan itibaren bazı dallarda müsabakalara başlanacak.

2022 Beijing Kış Olimpiyatlarında ilk müsabaka 2 Şubat'ta yerel saatle 20.05'te (TSİ 15.05) yüzme havuzundan buz pistine dönüştürülen Ulusal Su Sporları Merkezi'nde yapılacak. İlk oyun ise curling karışık çiftler ilk tur müsabakası olacak.

Kış Olimpiyatları'da ilk madalya müsabakaları 5 Şubat'ta biatlon, sürat buz pateni, kısa kulvar sürat pateni, kayakla atlama, kayaklı koşu ve serbest stil koşu dallarında yapılacak.

3 BİNE YAKIN SPORCU MÜCADELE EDECEK

4-20 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek 2022 Kış Olimpiyatları'nda 15 dalda 90'dan fazla ülkeden yaklaşık 3 bin sporcu mücadele edecek.

Olimpiyatlarda Buz hokeyi, curling, artistik buz pateni, sürat buz pateni, kısa kulvar sürat buz pateni, alp disiplini kayak, serbest stil kayak, kayaklı koşu, kayakla atlama, biatlon, kuzey kombine, snowboard, kar kızağı, iskelet kızağı ve tek kişilik kızak dallarında müsabakalar yapılacak.

Salon buz müsabakaları Beijing merkezinde, alp disiplini kayağı ile kızak müsabakaları merkeze 75 kilometre uzaklıktaki Yançing ilçesinde ve diğer kayak, snowboard ve kayakla atlama müsabakaları ise komşu Hıbey eyaletine bağlı Cangciakou şehrinde yapılacak.

ÇİN'İN EN BÜYÜK KIŞ OLİMPİYATLARI EKİBİ

Çin, olimpiyatlara katılacak sporcular ve takım yetkililerinin 387 kişilik bir ekip oluşturacağını açıkladı.

Çin'in bugüne dek Kış Olimpiyatlarına yolladıklarının en büyüğü olan ekip, 87'si kadın 176 sporcudan oluşuyor. Ekipte Tibet, Uygur ve Çinli Müslüman Hui etnik gruplarına mensup 20 atlet yer alıyor.

Açılış töreninde ülke bayrağını 19 yaşındaki kadın iskelet kızağı sporcusu Cao Dan ile 24 yaşındaki erkek sürat pateni sporcusu Gao Tingyu'nun taşıyacağı bildirildi.

TÜRKİYE'Yİ 7 SPORCU TEMSİL EDECEK

Kış Olimpiyatları'nda Türkiye'yi ise 7 sporcu temsil edecek. Kayakta 6, buz pateninde ise 1 Türk sporcu Çin'de yarışacak.

Kayakta alp disiplininde Özlem Çakıroğlu ve Berkin Usta, kayakla atlamada Fatih Arda İpçioğlu, kayaklı koşuda Özlem Ceren Dursun, Ayşenur Duman ile Yusuf Emre Fırat yer alacak. Kısa kulvar sürat pateninde ise Furkan Akar Beijing'de mücadele verecek.

AÇILIŞ KOREOGRAFİSİ ÇİNLİ SİNEMACI YİMOU'DAN

Kış Olimpiyatları'nın 4 Şubat'ta düzenlenecek açılış törenini, 2008 Beijing Olimpiyatları'nın açılış törenini hazırlayan Çinli sinemacı Cang Yimou tasarladı.

2008 Olimpiyatları için tasarladığı gösteri ile hafızalara kazınan 71 yaşındaki Çinli sinemacı, Güney Kore'de düzenlenen 2018 Pyeong Chang Kış Olimpiyatları kapanış töreninde olimpiyat meşalesinin 2022 Beijing Kış Olimpiyatları'na devredildiği bölümün sanat tasarımını da üstlenmişti.

AZ SAYIDA LİDER AÇILIŞ TÖRENİNE KATILACAK

Kış Olimpiyatları için az sayıda siyasi liderin Beijing'i ziyaret edeceği bildirildi. Konuyla ilgili Çin Dışişleri Bakanlığndan yapılan açıklamada, açılış törenine 18 devlet başkanı ve kraliyet mensubu, 4 hükümet başkanı, 1 meclis başkanı ve 7 uluslararası örgüt başkanının katılacağı bildirildi.

ABD'nin başını çektiği bazı ülkelerin diplomatik boykot kararı almasının yanı sıra Kovid-19 tedbirlerinin yol açtığı tedirginlik de uluslararası katılımın sınırlı kalmasına yol açtı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ve Pakistan Başbakanı İmran Han, davetli listesinde dikkat çeken isimler oldu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Kurulu Başkanı Abdulla Şahid, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach ve Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus'un açılış törenine katılacağı bildirildi.

Konuk listesinde Kuzey Amerika, Batı Avrupa ülkelerinden, Avustralya ile Yeni Zelanda'dan ve Çin'in Pasifik bölgesinde denizlerde egemenlik ihtilafları yaşadığı Japonya, Malezya, Filipinler, Vietnam, Endonezya ve Brunei Sultanlığı gibi ülkeler yer almadı.

ABD, İngiltere ve Avustralya, daha önce Beijing'deki 2022 Kış Olimpiyatları'na diplomatik boykot uygulayacağını açıklamış, Japonya da hükümeti temsilen kabine delegasyonu ve üyesi göndermeyeceğini bildirmişti.

# abd # ingiltere # türkiye # rusya # amerika # endonezya # çin # cumhurbaşkanı # meclis # avustralya # kar # japonya # vladimir putin # malezya # kış # kazakistan # Filipinler # sanat # Muhammed bin Selman # kovid # vietnam # Abdulfettah es-Sisi # İmran Han # kış olimpiyatları # Kasım Cömert Tokayev # Olimpiyat Oyunları # Pekin Olimpiyatları # Fatih Arda İpçioğlu # 2022 olimpiyatları # Özlem Ceren Dursun # Ayşenur Duman