TUSİD Başkanı Topuz: İşçi ithalatı yapmalıyız!

TUSİD Başkanı Bekir Topuz işçi eksiğine değinen açıklamalar yaptı. Rakamları açıklayan Başkan Topuz'un açıklaması herkesi şaşırttı. İşte detaylar...

TUSİD Başkanı Topuz: İşçi ithalatı yapmalıyız!

TUSİD Başkanı Bekir Topuz işçi eksikliğiyle çalıştıklarını açıkladı. Sektördeki fabrikaların çok sayıda işçi eksikliği olduğunu söylediİ "Artık işçi ithalatı yapmamız gerekiyor." ifadesini kullandı. Fabrikalarda mühendise 25, işçiye ise 35 bin lira verildiğini belirten Topuz, "Mühendise, ‘Gel sen bu makinenin başına geç, ustanın yaptığı işi sana öğretelim, sadece burada dur, 40 bin lira verelim’ diyoruz. Mühendis bunu kabul etmiyor." dedi.


Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TUSİD) Başkanı Bekir Topuz, sektörün işçi ithalatına ihtiyacı olduğunu savundu.

Sektördeki her fabrikanın en az 100 işçi eksiği ile çalıştığını ve yeni fabrika ya da kapasite yatırımlarının işçi eksikliğinden yapılamadığını, personel eksikliğinin zirve yaptığını söyleyen Topuz, “Artık işçi ithalatı yapmamız gerekiyor. Ancak dışarıdan getirdiğimiz işçiler bir takvim ve programa bağlı olmalı. Dikkatli davranırsak işçi ithalatı olumlu katkı yapar. Özellikle turizm gibi sektörlerin büyümesi, artan ihracat ortamı bu sorunu daha da büyütüyor. Ancak Türkiye’de yaşayan insanlar işçi ihtiyacını artık maalesef karşılayamıyor. Paydaş olduğumuz tüm alanlarda bu böyle.” dedi.

Hürriyet'ten Emre Eser'in haberine göre, “Bize mühendis değil, vasıfsız işçi lazım.” diyen Topuz, “Fabrikalarımızda mühendise 25 bin lira, işçiye ise 35 bin lira veriyoruz. Ama mühendise, ‘Gel sen bu makinenin başına geç, ustanın yaptığı işi sana öğretelim, sadece burada dur, 40 bin lira verelim’ diyoruz. Mühendis bunu kabul etmiyor ve bize, ‘Benim işim masada oturmak’ diyor. Yani günün sonunda ihtiyacımızı kimse karşılamıyor. Bu sıkıntı büyüyor.” ifadelerini kullandı.