Alper Gezeravcı deney çalışmalarına başladı

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki deney çalışmalarına başladı. Gezeravcı, ilk deneyi kapsamında, tuz stresine maruz bırakılan bitkileri araştıracak.

Alper Gezeravcı deney çalışmalarına başladı

Türkiye Uzay Ajansının (TUA) sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşım gerçekleştirildi. TUA'nın paylaşımına göre, İlk Türk astronot Alper Gezeravcı, Türk Uzay Bilim Misyonu için Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki çalışmalarına başladı.

Gezeravcı'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki ilk deneyi tuz stresine maruz bırakılan bazı bitkilerin araştırılması olarak belirlendi.

Ege Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. İsmail Türkan, Doç. Dr. Rengin Özgür Uzilday ve Doç. Dr. Barış Uzilday'ın proje yöneticisi olduğu deneyin adı, "Ekstrem Halofit olan Schrenkiella Parvulanın Tuz Stresine Verdiği Yanıtların Uzay Ortamında Araştırılması" olarak duyuruldu.

Deneyle, uzayda ve yeryüzünde yetiştirilen ve tuz stresine maruz bırakılan "A. thaliana" ve "schrenkiella parvula" bitkilerinde yeni nesil dizileme ile (RNA-seq) transkriptomun ortaya konulması ve mikro yerçekiminde glikofitik ve halofitik bitkilerin tuz stresine verdikleri bazı fizyolojik ve moleküler yanıtların karşılaştırması hedefleniyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

# alper gezeravcı # uluslararası uzay istasyonu # türkiye uzay ajansı # deney