Merkez Bankası'ndan açıklama! Türk Lirası'na geçiş...

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) internet sitesinden yaptığı açıklamada Türk Lirası'na geçiş, sadeleşme ve sıkılaşma politikaları ile ilgili açıklamada bulundu. İşte ayrıntılar..

Merkez Bankası'ndan açıklama! Türk Lirası'na geçiş...

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada;

"Para Politikası Kurulu'nun 25 Ocak 2024 tarihli kararında, devam eden sadeleştirme süreciyle uyumlu şekilde, kredi arzında ve mevduat faizinde gözlenebilecek oynaklıklara karşın, makroihtiyati kararlarla parasal aktarım mekanizmasının destekleneceği ifade edilmiştir. Ayrıca, faiz kararlarının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleme amacıyla, miktarsal sıkılaştırmaya devam edileceği belirtilmiştir.

Bu kapsamda, zorunlu karşılık uygulamasında;

  • Kur korumalı hesaplar için zorunlu karşılık oranlarının 6 aya kadar olan vadelerde yüzde 30’dan yüzde 25’e indirilmesine,
  • Döviz cinsinden mevduat/katılım fonu hesapları için Türk lirası cinsinden tesis edilen ilave zorunlu karşılık oranının yüzde 4’ten yüzde 8’e yükseltilmesine
    karar verilmiştir.

Bu düzenlemelerle, Türk lirası mevduata geçişe yönelik adımlar güçlendirilirken, miktarsal sıkılaştırma sürecine devam edilmektedir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur. " İfadelerine yer verildi...

# Merkez Bankası