5 Bin Dekar Alana Pırasa Ekildi

Kış aylarının vazgeçilmez sebzesi pırasaya özlem bitiyor. Bafra Ovası'nda 25 bin ton pırasa rekoltesi bekleniyor. Beklenen hasat yapılırsa hem üreticinin hem de vatandaşın yüzü gülecek.

5 Bin Dekar Alana Pırasa Ekildi

Türkiye'nin önemli ovalarından Samsun'daki Bafra Ovası'nda pırasa hasadına başlandı.

Kızılırmak Nehri'nin beslediği alüvyonlarla zengin ovada bu yıl 5 bin dekar alana pırasa fidesi dikimi yapıldı. Mayıs ayına kadar devam edecek hasatta 25 bin ton rekolte bekleniyor.

Bafra Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Adem Aşçı, yaptığı açıklamada, ovada ağustos ayında pırasa dikimi yaptıklarını, kasım ayında başlayan hasadın nisan ve mayıs ayına kadar devam edeceğini belirtti.

Aşçı, "Dönüm başına pırasada yaklaşık 5 ton verim alınıyor. Bafra Ovası'nda 2023 kışlık sebze üretiminde pırasada 25 bin ton rekolte beklentimiz var. Pırasa kilogram olarak 7 lira ile 8 lira arasında komisyoncuya satılıyor. Pırasa biraz zahmetli iş, işçiliği fazla, fiyatlar iyi değil ama daha iyi olacağını umut ediyoruz." dedi. Bafra Ovası’ndan çıkan pırasanın Türkiye'nin hemen hemen bütün bölgelerine gittiğine işaret eden Aşçı, çiftçilere bol bereketli bir yıl diledi.

Üreticiye göre ise Bartın ovası pırasası hem lezzetli hem de talep görüyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

# Bafra Ovası # pırasa # Tarım # Kızılırmak Nehri