Temmuz ve 33'ler

Yazarı Olmayan Makaleler

Yazarı Olmayan Makaleler

Demiri demirle dövdüler; biri sıcak, biri soğuktu,

İnsanı, insanla kırdılar; biri aç biri toktu.

(Pir Sultan Abdal)

2 Temmuz 1993 tarihinde 33 kültür insanımız “Cumhuriyet burada kuruldu burada yıkılacak!” diye bağıran yobaz katiller tarafından Madımak Oteli’nde yakılarak öldürülmüşlerdi. (Bu arada iki otel görevlisi ile iki gösterici de yaşamını yitirmişti.) Pir Sultan Abdal Şenlikleri için sanatçı ve fikir insanları dönemin Sivas Valisi Ahmet Karabilgin’in özel davetlisi olarak Sivas’a gelmişlerdi. Ancak devletin güvenlik güçleri tüm uyarılara rağmen katliama engel ol(a)mamışlardı. Olayın ardında Alevi Sünni düşmanlığını kışkırtmak isteyen karanlık güçler vardı.

5 Temmuz 1993 tarihinde ise PKK’lı katiller Erzincan kent merkezine 220 kilometre uzaklıktaki Başbağlar köyüne geldiler. Para, altın ve değerli eşyayı alarak, evlerin bir bölümünü ateşe verdiler. 33 kişi; köyün erkeklerinden 28'i kurşuna dizilerek, 5 kadın ise kaldıkları evde çıkan yangın sonucu can verdi. PKK’lı katillerin başı Apo İmralı Mahkeme’sinde, emrin Doktor Baran isimli yerel sorumlu bir katil tarafından verildiğini itiraf etti.

(PKK’lı katiller 24 Mayıs 1993’te de 33 sivil, silahsız askeri katletmişti. Çeşitli illerde acemi birliğini tamamlayan askerler Malatya'daki toplama merkezinden yola çıkmış, Türkiye’nin dört bir yanından vatan nöbetine gidiyorlardı. Bingöl-Elâzığ karayolunun 13. kilometresinde Parmaksız Zeki kod adlı Şemdin Sakık emrindeki 150 kişilik PKK’lı katiller güruhu durdurdukları araçlardaki askerleri kaçırdılar ve bu silahsız gençlere 570 kurşun sıkarak şehit ettiler.)

Başbağlar katliamında ölen 33 insanımızı ve Bingöl -Elâzığ Karayolu’ndan kaçırılıp öldürülen yurttaşlarımızı saygıyla anıyorum. ABD’nin paralı askerleri PKK’lı katilleri ve arkasındaki güçleri lanetliyorum.

1943 yılı temmuz ayı Van- Özalp’ta 33 yurttaşın öldürülmesi (Kimine göre 32), General Mustafa Muğlalı olayı unutulmayan acı olaylardan biridir. ( https://www.hurriyet.com.tr/bir-generalin-drami-19289641 , https://www.milliyet.com.tr/gundem/60-yildir-bitmeyen-tartisma-1360553 ) Bu acı olay da Kürtçüler ve ardındaki karanlık güçler tarafından Kürt Türk düşmanlığını kışkırtmak için kullanılmaktadır.

İnsanlarımızın etnik köken, din ve mezhep ayrılıkları kışkırtılarak birbirlerine düşman edilmelerine karşıyız!

İnsanlarımızın Emperyalizmin ve işbirlikçilerinin “böl, yönet, yut” oyununa alet edilmelerine karşıyız!

Alevi-Sünni, Kürt-Türk ayrımcılığına karşıyız!

Masum insanlarımızın haksız, hukuksuz baskı görmelerine ve katledilmelerine karşıyız!

Şair Ahmet Arif’in Van - Özalp olayından esinlenerek yazdığı 33 Kurşun şiirinde dediği gibi:

Kirveyiz, kardeşiz, kanla bağlıyız

Karşıyaka köyleri, obalarıyla

Kız alıp vermişiz yüzyıllar boyu,

Komşuyuz yaka yakaya

Birbirine karışır tavuklarımız

Bilmezlikten değil,

Fıkaralıktan

Pasaporta ısınmamış içimiz

Budur katlimize sebep suçumuz,

Gayrı eşkiyaya çıkar adımız

Kaçakçıya

Soyguncuya

Hayına...

Kirvem hallarımı aynı böyle yaz

Rivayet sanılır belki

Gül memeler değil

Domdom kurşunu

Paramparça ağzımdaki...

# abd # pkk # bingöl # cumhuriyet # Erzincan # Elazığ # emperyalizm # Temmuz # apo # Ahmet Arif # Temmuz ve 33'ler # Alevi # Sünni # 2 Temmuz 1993 # 2 Temmuz 1993 Madımak Katliamı # Madımak Oteli # Başbağlar katliamı # Apo İmralı Mahkeme # Doktor Baran # Parmaksız Zeki # Kürtçüler # Pir Sultan Abdal