Hulusi Akar'dan Mısır ile tatbikat açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Mısır ile ilişkiler ilgili önemli bir açıklama yaptı. Akar, ilişkiler belli bir noktaya gelirse Türkiye’nin Mısır ile ortak tatbikat yapabileceğini açıkladı. Milli Savunma Bakanı, Suriye’nin kuzeyine yapılacak operasyonla ilgili de “Ne müdahale gerekiyorsa, terör örgütlerinin arkasında önünde kim olursa olsun yeri ve zamanı gelince yapılır” dedi.

Ankara ve Kahire arasındaki normalleşme sürecine ilişkin yeni bir mesaj geldi.


''MISIR İLE İLERİDE BİZ DE TATBİKAT YAPABİLİRİZ''

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Akar’a Mısır'ın Yunanistan ile tatbikatının Türkiye'yi rahatsız edip etmediğine yönelik bir soru soruldu. Akar, ilişkiler belli bir noktaya gelirse Türkiye’nin Mısır ile tatbikat yapabileceğinin mesajını verdi.

- Tatbikatta bir araya gelmek demek her şeyiyle müttefik olmak demek değil. Biz de son bir yıl içinde onlarca tatbikat yaptık. Hem milli hem çok uluslu. Dolayısıyla tatbikatlar yapılabilir onda bir şey yok. Görüşmeler ilerler, ilişkiler belli bir noktaya gelirse Mısır'la ileride biz de tatbikat yapabiliriz. Önemli olan ülkelerin hak ve menfaatlerinin korunması ve kollanması. Temennimiz, bölge ülkelerinin barış içinde yaşaması. Mesajımız bu, Cumhurbaşkanımızın söylediği de bu.

''OPERASYON YAPMAK TÜRKİYE’NİN HAKKI''

Hulusi Akar, Suriye’nin kuzeyine yapılacak operasyona da değindi. Akar, operasyonun terör örgütlerine rağmen yeri ve zamanı gelince yapılacağını vurguladı.

- Ülkemizin ve hudutlarımızın güvenliği için uluslararası hukuk ve meşru müdafaa açısından operasyon yapmak Türkiye’nin en doğal hakkıdır. Bu konuda ne lazımsa bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yaparız. Ne müdahale gerekiyorsa, terör örgütlerinin arkasında önünde kim olursa olsun yeri ve zamanı gelince yapılır. Bizim için önemli olan ülkemizin hak ve menfaatlerini korumaktır ve bunda da kararlıyız.


ABDÜLHAMİT HAN’A TACİZ OLDU MU?

Bakan Akar, “Abdülhamid Han sondaj gemisine Yunanistan'ın bir tacizi oldu mu?" sorusunu da yanıtladı:

- Abdülhamit Han sondaj gemisi, araştırmalarına devam ediyor. Gediz Firkateyni refakat ediyor, güvenliğini sağlıyor. Yanlış bir şey yapmamalarını temenni ediyoruz. Uluslararası hukuk çerçevesinde kendi imkan ve kabiliyetlerimizi kullanmak suretiyle, ülkemizin hak ve menfaatlerini koruyarak, iyi komşuluk ilişkilerini sürdürüyoruz.
# ankara # türkiye # yunanistan # hulusi akar # bakanlar kurulu # suriye # mısır # milli # milli savunma bakanı # sondaj gemisi # son # Barış # Kahire # çok # ortak tatbikat # Abdülhamid Han