Bakan Akar'dan "Pençe Kilit" açıklaması: "Irak sınırı olan 302 kilometrelik hat güvenli hale getirildi"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe Kilit Operasyonu kapsamında Zap bölgesinin büyük ölçüde teröristlerden temizlendiğini, sığınaklarının imha edildiğini belirterek, "Irak sınırı olan 302 kilometrelik hat güvenli hale getirildi. Şu ana kadar 506 terörist etkisiz hale getirildi." dedi.

Seda Akyüz Seda Akyüz

Mehmetçiğin terörle mücadelesi kararlılıkla sürüyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu sonrası Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Akar, Irak'ın kuzeyinde Zap bölgesindeki terör hedeflerine yönelik devam eden Pençe Kilit operasyonundaki son durumu açıkladı.

- Pençe Kilit operasyonunda belli bir aşamaya gelindi. Zap bölgesi büyük ölçüde teröristlerden temizlendi. Yıllardan beri orada yerleşmiş teröristlerin mağaralarına girildi. İnleri, mağaraları, sığınakları teröristlerin başlarına yıkıldı. Pençe Kilit operasyonuyla birlikte de Irak sınırı olan 302 kilometrelik hat güvenli hale getirildi. Pençe Kilit operasyonunda şu ana kadar 506 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyon kapsamında teröristler tarafından kullanılan 600’e yakın mağara, sığınak ile 2 binden fazla mayın ve el yapımı patlayıcı imha edildi. Mehmetçik operasyonda teröristlere ait 1174 silah ile 533 bin 275 mühimmat ele geçirdi.

Kaynak: Ulusal Kanal Haber Merkezi

hulusi akar milli savunma bakanı ırak Pençe Kilit Operasyonu