Cemaat ABD'yi dolandırdı!

Amerika'daki cemaat okullarında vurgun yapıldığı ortaya çıktı. Ohio eyaletindeki 16 okulda Cemaatin Amerikan devletinden haksız kazanç sağlamaya yönelik usulsüzlükler yaptığı belirlendi. Bu arada, kapatılan cemaat okulları ile ilgili de çalışma başlatıldı. Cemaat okullarının yerine devlet okulları açılması için hazırlanan taslağın ayrıntıları belli oldu.

Cemaat ABD'yi dolandırdı!

Yurtdışındaki cemaat okullarının adı yolsuzluğa bulaştı. Cemaatin, ABD'deki okullarda, öğrenci sayısını fazla göstererek vurgun yaptığı iddia edildi. Ohio'daki 30 okulda yapılan teftişlerde, 16 okulda devletten haksız kazanç sağlamaya yönelik usulsüzlük yapıldığı belirlendi.

Ohio Başdenetçisi Dave Yost'un raporuna göre; cemaatle bağlantılı bir lisede fazladan 36 öğrenci gösterildi. Akşamın haberine göre, öğrenci başına eyaletten yılda yaklaşık 9 bin dolar alındı.

Cemaatle bağlantılı lise, daha önce de çeşitli suçlamalarla gündeme gelmişti. FBI'da usulsüzlükler yapıldığı gerekçesiyle soruşturma başlatmıştı.

Cemaat okullarıyla ilgili bir hamle de Milli Eğitim Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlık, yurt dışındaki cemaat okullarının yerine devlet tarafından Türk okulu açılması için çalışma başlattı.

Yapılan çalışmaya göre; özel hukuk tüzel kişiliğe sahip, gönüllülük esasına dayalı, eğitimle ilgili STK'ların ortaklığıyla bir ajans kurulacak. Bağış, yardım ve proje desteği imkânı verilecek ajansa, yurt dışındaki mevcut devlet okulları da kadrolarıyla birlikte devredilecek.

Okul bulunmayan ülkelere ajans aracılığı ile okul ve yurtlar yapılacak. Eğitim kadrosu Türkiye'deki özel okullardan, devlet okullarından ve yeni mezunlardan seçilecek öğretmenlerden oluşturulacak.

Bakanlık bünyesinden görevlendirilecek öğretmenler yurt dışı görevleri süresince 'izinli' sayılacak, maaşları ise 'ajans' tarafından ödenecek. Türkiye'ye döndüklerinde bakanlık bünyesindeki görevlerine devam edecekler.

Yurt Dışı Türkler Başkanlığı'nca yürütülen öğrenci bursları, öğrenci değişim programları gibi faaliyetler de bu ajansa devredilecek. Okullardaki müfredat, Milli Eğitim tarafından belirlenecek.

Son şekli Bakanlar Kurulunda verilecek olan düzenlemenin Mart ayından önce yasalaşması bekleniyor.

ulusalkanal.com.tr

abd cemaat