Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Gürses: ''Birleşik Arap Emirlikleri'nden 100 milyar dolardan fazla yatırım Türkiye'ye geliyor''

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Gürses, Ulusal Kanal ekranlarında İşin Aslı programında önemli açıklamalarda bulundu. Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, İsrail ve Körfez ülkelerinin Türkiye'de yatırım konusunda devreye girdiğini ifade eden Emin Gürses, ''Sadece Birleşik Arap Emirlikleri'nden 100 milyar dolardan fazla yatırım Türkiye'ye geliyor, 100 milyar dolar önü açık'' dedi.

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Gürses: ''Birleşik Arap Emirlikleri'nden 100 milyar dolardan fazla yatırım Türkiye'ye geliyor''

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Gürses, Ulusal Kanal'da İşin Aslı programında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Türkiye'ye yönelik ekonomik yatırımlar ve bölge ülkelerinin bu yöndeki tutumlarına yönelik kritik bilgiler paylaşan Emin Gürses, Türkiye'ye sadece Birleşik Arap Emirlikleri'nden 100 milyar doların üzerinde yatırım yapılacağını söyledi.

Emin Gürses, İşin Aslı'nda yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

- ABD talimat verdi birden, büyük olasılıkla diyorum, Birleşik Arap Emirlikleri, (BAE), Mısır, İsrail, Körfez ülkeleri hepsi devreye girdi Türkiye'ye yatırım konusunda. Sadece BAE'den 100 milyar dolardan fazla Türkiye'ye yatırım geliyor. 100 milyar dolar önü açık. Piyasada böyle bir bilgi yok. Bu bilgi Katar'dan gelme, Katar Şeyhi'nden geliyor.

ABD'NİN ALMANYA'YA TÜRKİYE BASKISI

Mısır ile Türkiye arasındaki görüşmelerin başlayacağına dikkat çeken Emin Gürses, Suriye ile de ilişkilerin başlaması halinde önemli olacağını vurguladı. Suriye ile ticari ilişkilerin başlaması halinde tekstilde 10 milyar dolar artı değer yaratılabileceğini vurguladı.

- Bütün Körfez ülkeleri, Mısır da Türkiye ile şimdi görüşmelere başlıyor. Bir de Suriye ile başlarsa var ya! Şu anda bütün tekstil fabrikaları, bu tekstilciler 24 saat çalışıyorlar, Abdullah Kiğılı, kendisi 1955'ten beri tekstilin içindedir. 24 saat çalışıyorlar. Bir de Suriye çıkarsa, tekstile 10 milyar dolar daha ekleyin.

ABD'nin Almanya'ya Türkiye'ye yönelik yatırımları konusunda baskı yaptığını ifade eden Emin Gürses, ABD'nin Polonya'ya üs oluşturarak Avrupa'da merkez kurmak istediğini söyledi.

- ABD, Almanya'ya baskı yapıyor ''Yatırımlarını Türkiye'ye değil, Polonya'ya yatıracaksın'' diye, Almanya diyor ki, ''Ben Türkiye'de kanununu bilirim, düzenini bilirim, hukukunu bilirim.'' Alman düşmanlığı var Polonya'da biliyorsunuz ve Rus düşmanlığı var Polonya'da. Onun için ABD, Polonya'ya üs olarak oluşturmak istiyor, Avrupa'da merkez olarak oluşturmak istiyor Polonya'yı ama Almanlar Türkiye'ye yatırımı tercih ediyor.

suriye mısır israil ulusal kanal Birleşik Arap Emirlikleri Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye yatırım BAE Polonya türkiye suriye ilişkileri abd türkiye Körfez ülkeleri emin gürses yeditepe üniversitesi Türkiye Birleşik Arap Emirlikleri ilişkileri Türkiye Yatırım türkiye mısır ilişkileri işin aslı