IDEF 2021 kapılarını açtı

Dünyanın en büyük savunma sanayisi buluşmalarından olan Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı kapılarını açtı. Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde yapılan IDEF 2021'e bin 236 firma yer alıyor. Fuarda savunma alanında üretim yapan ve başka ülkelere ihraç eden milli firmaların dünya devleri ile yarışır hale geldiği vurgulandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Savunma sanayinde adeta bir devrim gerçekleştirdik" dedi.

IDEF 2021 kapılarını açtı

32 savunma sanayisi fuarı arasında katılımcı firma sayısı itibarıyla 3. sırada yer alan Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı 15'inci kez kapılarını açtı.

Fuarda 53 ülkeden 536'sı yerli, 700'ü yabancı olmak üzere toplam bin 236 firma, 38 bin metrekarelik alanda ürün ve hizmetlerini sergiliyor.

Fuarın açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Savunma sanayinde adeta bir devrim gerçekleştirdik" dedi.

Erdoğan, Türk savunma sanayinin dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla çıkılan yolda iyi bir noktaya gelindiğini vurguladı.

Fuarda sergilenecek ürünler arasında zırhlı muharebe araçları, insansız kara ve hava araçları, roketler, güdümlü füzeler, piyade silahları, askeri simülatörler, patlayıcı madde imha ekipmanları gibi bir dizi ürün yer alıyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, fuarın bölgede ve dünyada savunma ve güvenlik alanlarında önemli bir tanıtım olduğunu ifade etti.

Akar, teknolojik gelişmelerin lokomotifi olan savunma sanayinin önemi ve etkisinin her geçen gün arttığını belirtti.

Fuar ziyaretçilerine 20 Ağustos Cuma gününe kadar açık olacak.

hulusi akar erdoğan Milli Savunma fuar savunma sanayi ıdef İDEF2021