Dünya şampiyonu sporcuları üzen ilgisizlik

Van'ın Erciş İlçesi'nde çeşitli kulüplerin atletizm takımında bulunan sporcular, zorlu şartlarda olimpiyatlara hazırlanıyor.

Dünya şampiyonu sporcuları üzen ilgisizlik

Aralarında dünya şampiyonluğu olanların da bulunduğu genç sporcular, ilgisizlikten şikayetçi. Antrenör İzzet Batmaz, sporcuların beslenme sorunu yaşadıklarını belirterek, "Sponsor desteğine ihtiyacımız var. Sporcularımız yetersiz beslenme sorunu yaşamalarına rağmen çalışmalarını Türkiye'nin üçüncü en yüksek dağı olan Suphan'da sürdürüyor. Bu çocuklarımızın daha iyi başarılar için çok iyi beslenmeleri gerekir" dedi.

Katıldıkları yarışmalarda Türkiye'nin ve Erciş'in gururu olan Ercişli Dağ koşusu sporcularını dünya tanırken, Türkiye'de ve Van'da gördükleri ilgisizlik üzüyor. Daha önce düzenlenen yarışmalarda Türkiye şampiyonluğunun yanı sıra Balkan, Avrupa ve Dünya şampiyonlukları gibi dereceler elde eden sporcular, maddi imkansızlıklar nedeniyle olimpiyatlara zor şartlarda hazırlanıyor. Hergün Türkiye'nin üçüncü büyük dağı olan Suphan eteklerinde idmanlarını sürdüren sporcular, önümüzdeki günlerde yapılacak Avrupa ve Dünya şampiyonası ile 2016 Rio Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye'yi temsil edebilmek için büyük çaba gösteriyor.

GIDA DESTEĞİ İSTEDİ

Sporcuların antrenörü İzzet Batmaz, çalışmaların azimle ve aralıksız sürdüğünü belirterek, sponsorlardan destek istedi. Özellikle sporcuların ağır idmanlar yaptığını belirten Batmaz, sporcuların iyi beslenmeleri için sponsorlardan başta gıda olmak üzere malzeme yardımı talep etti. Batmaz, "Bu sporun çok zorluğu var ve kısıtlı imkanları bulunan sporcularımıza sponsor desteği verilmesi gerekiyor. Özellikle gıda desteğine ihtiyacımız var. Sporcularımızın ihtiyaçları karşılanırsa hedeflerimize daha kolay ulaşacağız. Önümüzde Avrupa ve Dünya Şampiyonası ile 2016 Olimpiyat Oyunları var. Bu yarışmalarda başarılı olup Türk Bayrağını göndere çektirip İstiklal Marşımızı okumak istiyoruz" dedi.

BİZE SAHİP ÇIKIN

Geçen ay katıldığı şampiyonada dağ koşusunda dünya birincisi olan Ercişli atlet Bahar Atalay ise "27 Haziran'da Bulgaristan'da yapılan Yıldızlar Dünya Şampiyonası'nda hem bireysel olarak hem de takım halinde şampiyon olduk. Orada İstiklal Marşımızı okuyarak bayrağımızı dalgalandırmak büyük bir gurur oldu. Bundan sonraki şampiyonalardan da başarılı olarak bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum" dedi.

DHA

van erciş olimpiyat sporcular