CHP'li Aygün'den CHP'ye yaylım ateşi!

CHP'nin 30 Mart seçimlerinde Cemaati ile işbirliği yaptığını söylediği için disiplin kuruluna sevk edilen Birgül Ayman Güler yazılı savunma yaptı. "Ben değil ittifakı yapanlar cezalandırılsın" diyen Güler, "Haziran'da CHP'den Milletvekili adayı olmasının engellendiğini" belirtti.

Kınama cezası istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilen CHP'li vekiller Birgün Ayman Güler ile Hüseyin Aygün savunmalarını verdi. Güler yazılı, Aygün ise sözlü savunma yaptı.

Savunmasında CHP'nin yerel seçimlerde Cemaatle yaptığı işbirliğini örneklerle anlatan Güler "İttifak yok deniliyorsa ittifak uygulamalarından sorumlu olan kişilerle ilgili soruşturma yapılsın" dedi.

Sosyal paylaşım sitesinden çifte disiplin kararıyla ilgili görüşlerini paylaşan Güler, "Haziran'da CHP'den Milletvekili adayı olmasının engellenmek istendiğini de" vurguladı.

"Partinin iddianamesini beklerken, ikinci disiplin geldi. Gruptan 1 yıl süreyle geçici çıkarma" diyen Güler, Suçlamanın "Kastamonu konuşması ile bir TV programına izinsiz çıkmış olmak" ifadelerini kullandı.

"Tüzük'te 3 hükme aykırılık suçu vardı; ikisi bağlantısızdı; hukuksal dayanak 1 hüküm ile sınırlıydı; kararın buna göre verilebileceğini belirttim" diyen Güler'in, savunması 5 sayfadan oluştu.

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler:

Bu disiplin sürecinin cemaat ile ittifak konusunda resmi-yetkili organlardan çıkarılmış bir karar olmadığını gösterdiğini; bu durumda fiili ittifak uygulamalarının (12 başlık) soruşturulması ve sorumlularının belirlenmesi gerektiğini; konuyla ilgili cezalandırılmam isteğinin reddedilmesi gerektiğini sundum.

Şişli ve Sarıyer belediyeleri üzerinden parti yönetimini eleştiren açıklamaları nedeniyle disipline sevk edilen Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de sözlü savunma verdi. Aygün sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada "Haksızlığı yazanı değil yapanı cezalandırın' ifadesini kullandı.

İki vekille ilgili kararın gelecek hafta yapılacak toplantıda verilmesi bekleniyor.

ulusalkanal.com.tr

cemaat