Putin'in KDHC ziyareti ABD'yi rahatsız etti! Blinken açıklama yaptı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne gidiyor. Bu ziyaret ABD'yi rahatsız etti. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, konuyla ilgili açıklama yaptı. İran ve KDHC'nin Rusya'ya desteğinin kesilmesi gerektiğini öne sürdü.

Uğur Çam Uğur Çam
Putin'in KDHC ziyareti ABD'yi rahatsız etti! Blinken açıklama yaptı
Putin'in KDHC ziyareti ABD'yi rahatsız etti! Blinken açıklama yaptı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Washington'da gerçekleştirdiği görüşme sonrası basın toplantısı için kamera karşısına geçti.

RUSYA'NIN KDHC ZİYARETİ RAHATSIZ ETTİ

Blinken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ziyaretinin ve Ukrayna'daki savaşta Rusya'ya verilen desteğin sorulması üzerine şunları ifade etti:

"Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı saldırganlık savaşını sürdürmek için ihtiyacı olanı sağlayabilecek ülkelerle ilişkilerini umutsuzca geliştirmeye ve güçlendirmeye çalıştığını gördük. KDHC, Rusya'ya Ukrayna'da kullanılmak üzere önemli miktarda mühimmat sağlıyor. İran, sivillere ve sivil altyapıya karşı kullanılan insansız hava araçları da dahil olmak üzere (Rusya'ya) silahlar sağlıyor. Silah sağlama konusunda değil, Rusya'nın savunma sanayii üssünü ayakta tutması ve kendisine daha fazla tank, mühimmat, füze üretmesi için ihtiyaç duyduğu şeyleri sağlama konusunda Çin ile ilgili derin endişelerimiz var. Bunlar endişe duyulan ülkeler."

ÇİN'İ DE HEDEF ALDI

Blinken sözlerine Çin'i hedef alarak devam etti. Blinken şunları söyledi:

"Özellikle Çin daha önce de söylediğim gibi bir yandan Avrupa'daki ülkelerle daha iyi ilişkiler istediğini söylerken, diğer yandan da Avrupa'nın tamamına yönelik Soğuk Savaş'tan bu yana görülen en büyük güvenlik tehdidini körükleyemez. Bu yüzden bu konuda çok endişeliyiz, çünkü savaşın devam etmesini sağlayan şey bu. Savaşı bitirmenin en hızlı yolu, Putin'in Ukrayna'dan daha uzun süre dayanabileceği, Ukrayna'nın tüm destekçilerinden daha uzun süre dayanabileceği fikrinden vazgeçmesi ve ayrıca savaş makinesi için ihtiyaç duyduğu desteğin olmayacağını bilmesidir. Özellikle savaşı bitirmekle ilgilendiğini iddia eden Çin, eğer gerçekten bu fikirdeyse savaş makinesini beslemeyi bırakacaktır. İran ve KDHC gibi ülkelerin sağladığı desteği kesmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz."

ZAMANLAMASI DİKKAT ÇEKTİ

Blinken'in açıklamasının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in KDHC lideri Kim Jong-un ile ikili bir zirve gerçekleştirmek üzere Pyongyang'a vardığı saatlerde gelmesi, Rusya ve KDHC'e ziyaretinden rahatsız olduğunu gösterdi. 

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Antony Blinken Putin abd rusya