ABD'de o aşının kullanımına ara verilmesi istendi

ABD'de kendi ilaç şirketleri tarafından üretilen aşının uygulanmasında ara verilmesine yönelik bir çağrı geldi. Johnson and Johnson'ın ürettiği Kovid-19 aşılarının kanda pıhtılaşmaya yol açtığı öne sürülüyor.

ABD'de o aşının kullanımına ara verilmesi istendi

Bazı hastalarda aşı uygulamasından 6 ila 13 gün sonra meydana gelen olağan dışı pıhtılaşma ile Johnson and Johnson'ın Kovid-19 aşısı arasındaki bağlantının araştırıldığı belirtildi. Açıklama ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ile Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yapıldı.

Açıklamada, tedbir olarak federal kanalların J&J aşısının dağıtımı ve uygulamasını durduracağı ifade edilerek, CDC'nin Aşılama Uygulamaları Danışma Komitesinin de ilgili vakaları değerlendirmek için yarın toplanacağı kaydedildi.

"Bu süreç tamamlanana kadar, bu aşının kullanımının ihtiyaten durdurulmasını tavsiye ediyoruz." ifadesine yer verilen açıklamada ayrıca FDA'nın pıhtıların nedeni ve düşük trombosit sayıları hakkında soruşturma başlattığı bilgisi paylaşıldı.

Öte yandan J&J'den yapılan açıklamada, kan pıhtılaşması raporlarından haberdar olunduğu ancak vakalarla ürettikleri Kovid-19 aşısı arasında "açık bir nedensellik ilişkisi" kurulamadığı belirtildi.

FDA'nin 26 Şubat'ta kullanımına onay verdiği J&J'nin ürettiği tek dozluk Kovid-19 aşısının ABD'de şu ana kadar 6,8 milyon dozdan fazla uygulandığı kaydedildi.

abd aşı salgın Kovid 19 aşısı Johnson and Johnson Koronavirüs aşısı aşı kullanımı ABD aşı Johnson and Johnson aşısı koronavirüs aşı kovid 19 aşı kanda pıhtılaşma aşı kanda pıhtılaşma ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri CDC Gıda ve İlaç Dairesi FDA