IKBY iktidar partisi KDP'den Türkiye açıklaması

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi iktidar partisi KDP'den Türkiye'deki orman yangınları ile ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi. KDP meclis üyesi Necat Hesen, PKK'nın Kürt gençlerini Türkiye'nin ormanlarını yakması için kışkırttığını söyledi. PKK'dan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan Mustafa Biçer de, yangınları PKK'nın çıkardığını belirtti. Biçer, "Türkiye'de ormanları yakan PKK'nın emriyle Ateşin Çocukları İnisiyatifi" dedi.

IKBY iktidar partisi KDP'den Türkiye açıklaması

"PKK Kürt gençlerini Türkiye'nin ormanlarını yakması için kışkırtıyor". Dikkat çeken bu açıklama Irak Kürt Bölgesel Yönetimi iktidar partisi KDP'den'den geldi.

IKBY'yi tehdit eden PKK elebaşlarından Mustafa Karasu'nun açıklamalarına yanıt veren KDP meclis üyesi Necat Hesen, PKK'nın yaptığı yüz kızartıcı suçları teşhir etmenin zamanı geldiğini söyledi.

Hesen, ''PKK, bir yandan istihbaratların talimatıyla Güney Kürdistan gençlerini Türkiye'nin ormanlarını yaksınlar diye kışkırtırken, diğer yandan da Türkiye'nin işgalinden dem vuruyor. Oysa ki PKK, işgalci devletlerin istihbaratı gibi çalışıyor.'' dedi.

Evlat nöbeti öncülerinden Ayşegül Biçer'in PKK'dan kaçarak teslim olan Mustafa Biçer de orman yangınları ile ilgili PKK'yı işaret etti. Biçer, "Türkiye'de ormanları, PKK'nın emriyle Ateşin Çocukları İnisiyatifi yakıyor" dedi.

Öte yandan PKK’nın Türkiye'deki orman yangınları için daha çok yaşı küçük ve sahipsiz çocukları kullandıkları belirlendi. Diyarbakır’da son günlerde çıkarılan iki yangında da çocukların kullanıldığı anlaşıldı.

Konu ile ilgili güvenlik kaynaklarından yapılan açıklamada, ''Diyarbakır’da son günlerde iki yangın çıktı. Biri Eğitim Araştırma Hastanesi Kavşağı, Elazığ yolu üzerindeki ormanda, diğeri Kent Ormanı diye anılan Diyarbakır Silvan karayolundaki ormanlarda. Yangının neden çıktığı araştırıldı. Kundaklama olduğu belirlendi, failler de yakalandı. Yangınları çıkaranlar 13-16 yaşlarındaki çocuklar. Bu çocuklar sahipsiz çocuklar. Anne babaları var ama çocuklarıyla ilgilenmedikleri için böyle deniliyor. Sürekli sokaklardalar. Bunlardan bazıları itiraf etti. Kendilerini kimlerin yönlendirdiğini anlattılar. Onların yaşı da çok yüksek değil. Bunlardan birkaç yaş büyük. Soruşturma devam ediyor.'' ifadelerine yer verildi.

pkk yangın terör evlat nöbeti ıkby iktidar KDP kundaklama mustafa karasu kürt yönetimi