Kazdağları'nda orman yangını: Havadan ve karadan müdahale devam ediyor

Balıkesir'in Edremit ilçesinde, Kazdağları'nda 24 saat önce çıkan yangını söndürme çalışmaları devam ediyor. Çalışmalara 45 ilk müdahale ve 9 yer ekibi dahil 328 işçi ve personelin yanı sıra 17 helikopter katılıyor.

Kazdağları'nda orman yangını: Havadan ve karadan müdahale devam ediyor

Balıkesir'in Edremit ilçesinde Kazdağları'nın eteklerinde bulunan Kavurmacılar Mahallesi yakınındaki ormanlık alanda yangın çıktı.

Yaklaşık 24 saat önce çıkan başlayan yangını söndürmek için ekiplerin yoğun çabası sürüyor.

Çalışmalarda öncelikle helikopter ve uçaklarla havadan müdahalede bulunuldu. Arazinin sarp olması ve dar patikalar nedeniyle ekiplerin güçlükle ulaşabildiği yangın bölgesinde, iş makineleriyle yol açılarak dün öğleye doğru kara ekipleri de söndürme çalışmasına başladı.

Birçok ilden ekiplerin ve gönüllülerin de destek verdiği çalışma kapsamında, yoğun çabalar sonucu yangının ilerlemesi önlendi.

HELİKOPTERLER YANGIN HAVUZUNDAN VE DENİZDEN SU ALIYOR

Akşam havanın kararması nedeniyle havadan yapılan müdahaleye ara verildi. Ekipler, gece boyu karadan alevlerle mücadele etti.

Sabahın ilk ışıklarıyla 17 helikopter yeniden devreye alındı. Edremit Koca Seyit Havalimanı'ndan havalanan helikopterler, Kızılkeçili Mahallesi mevkisinde Orman Bölge Müdürlüğüne ait yangın havuzundan ve denizden su alarak çalışmaya devam ediyor.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey'in koordine ettiği yangınla mücadele faaliyetine, 45 ilk müdahale ve 9 yer ekibi dahil 328 işçi ve personel katılıyor. Ekipler, alevleri kontrol altına alabilmek için 37 arazöz, 13 su ikmal aracı, 6 dozer ve 10 ekskavatörle çalışıyor.

AFAD, itfaiye, jandarma, emniyet, UMKE ve sağlık ekipleri de söndürme faaliyetine destek veriyor.

Balıkesir yangın orman Edremit Kazdağları Edremit Koca Seyit Havalimanı