Almanya-Rusya ilişkileri ABD'yi korkuttu

ABD basını, Almanya'nın Rusya uğruna NATO'dan uzaklaştığını yazdı. Merkel döneminde Avrasya'ya yönelen ve Rusya ile ilişkilerini geliştiren Almanya, ABD'yi ürküttü. Amerikan Washington Examiner dergisinde yer alan yazıda "Almanya'nın NATO'nun nominal bir üyesine dönüştüğü" belirtildi.

Almanya-Rusya ilişkileri ABD'yi korkuttu

Rusya ile ilişkilerini geliştiren ve özellikle ekonomik ilişkiler boyutunda Avrasya'nın önemine her fırsatta dikkat çeken Almanya, ABD'yi korkuttu.

ABD'li Washington Examiner dergisi, Almanya'nın Rusya uğruna NATO'dan uzaklaştığını yazdı. Dergide yer alan makalede, Almanya’nın Rusya ile ittifakı tercih ederek NATO'nun nominal bir üyesine dönüştüğü belirtildi.

Makalede, Berlin'in taahhüt etmesine rağmen Almanya'nın savunma harcamalarının, NATO hedeflerinde yer alan Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın yüzde 2'si sınırına hiç ulaşmadığı belirtildi. Bu anlamda Almanya, NATO yer alan 5 ülkeden biri konumunda.

Almanya'nın Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı sayesinde kendisine kesintisiz yakıt tedariki sağladığı belirtilen makalede “Almanya, Ukrayna'yı buzlu kış cehennemine atarak Rusya'yı rahatlatıyor” ifadeleri kullanıldı.

Donbass'taki durumun hatırlatıldığı makalede, Moskova'nın Almanya ile iletişimde kalarak ve onayını alarak hareket ettiğine dikkat çekildi.

Öte yandan ABD, Merkel döneminde geliştirilen Rusya ile ilişkilerin yeni dönemde de devam edeceğinden tedirgin. Makalede Almanya'nın yeni Başbakanı Olaf Scholz’un Angela Merkel’in izinden gideceği ve Moskova ile yakınlaşma sürecini devam ettireceği ifade edildi.

# abd # rusya # almanya # nato # avrupa birliği # washington # moskova # angela merkel # doğalgaz # Atlantik # Almanya Rusya # ABD NATO # Almanya NATO # Gayri Safi Yurt İçi Hasıla # Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı # Olaf Scholz