AK Parti Milletvekili Tamer Akkal'dan Ulusal Kanal'a özel açıklama: "AYM Başkanı'nın bu tarz açıklamaları doğru değil"

"İş yükü" bahanesi üzerinden PKK’nın siyasi uzantısı HDP’yi kapatmaya karşı bir tavır açıklayan Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’a tepkiler sürüyor. Arslan'ın istifası için başlayan kampanyaya da destek büyüdü. Ulusal Kanal’a konuşan AK Parti Milletvekili Tamer Akkal, "AYM Başkanı'nın bu tarz açıklamalarını doğru değil" dedi. "HDP’yi siyasi parti olarak görmüyoruz” diyen AK Partili vekil, "AYM gibi kurumlar siyasi makamlar değil. Adaletin tecelli etmesi gereken makamlar" ifadelerini kullandı. Eski Milli Savunma Bakanı Barlas Doğu ve Bağımsız Milletvekili İsmail Ok da AYM başkanı Arslan'ın tutumuna sert tepki gösterdi.

AK Parti Milletvekili Tamer Akkal'dan Ulusal Kanal'a özel açıklama: "AYM Başkanı'nın bu tarz açıklamaları doğru değil"

Haber: Seda Akyüz

AYM'nin siyasi bir kurum olmadığını söyledi. AYM Başkanı'nın "iş yükü" açıklamasına tepki gösterdi. AK Parti Manisa Milletvekili Tamer Akkal, terörün siyasi kapısına kilit vurmaktan kaçan Anayasa Mahkemesi Başkanını sert sözlerle eleştirdi.

- HDP’yi siyasi parti olarak görmüyoruz. Terör örgütünün direktiflerini yerine getiriyor. Bunlarda siyasi erkin önemi yok. Terör örgütünün talimatlarını yapıyorlar.

AYM Başkanı Zühtü Arslan, yüksek mahkemenin “iş yükünü” gerekçe göstererek PKK’nın siyasi uzantısı HDP’nin kapatma davasının uzayacağı sinyallerini verdi. Bu açıklamaya toplumun her kesiminden tepki geldi. Arslan’ın istifası istendi.

''AYM ŞAİBELİ KARARLAR VERİYOR''

İyi Parti’den HDP yakınlaşması nedeniyle istifa ederek AK Parti'ye katılan Manisa Milletvekili Tamer Akkal Ulusal Kanal’a konuştu. Akkal, AYM Başkanının sahada Mehmetçiğin kararlı mücadelesine ezilen PKK’nın siyasi uzantısına geçit vermemesi gerektiğini vurguladı.

- AYM sadece bu konuyla ilgili değil genel olarak hükümetin genel tavrına karşı muhalif duruşu var. AYM başkanın bu tarz açıklamaları doğru değil. Siyasi makamlar değil onlar. Adaletin tecelli etmesi gereken makamlar. AYM maalesef yine böyle şaibeli kararlar verebiliyor.

"KAPATILMASI TÜRKİYE'YE ÖZEL DEĞİL"

HDP'yi siyasi parti olarak görmediklerini belirten AK Parti Milletvekili, Terörle ilişkilendirilen partilerinin kapatılmasının normal olduğunu vurguladı. Avrupa'dan örnekler verdi.

- Hem TC’nin bir siyasi partisi gibi görünüp milletvekilliği maaşı alıp devletin, milletin, ekmeğini yiyip ihanet eden çete burada doğru değil. Kapatılması Türkiye'ye özel değil. İtalya’da Yunanistan’da da Avrupa’nın geliştiği ülkelerde bu tip uygulamalar oluyor. Türkiye’de olunca Avrupa ortalığı ayağa kaldırıyor. Ama Türkiye Cumhuriyeti tabiî ki de kendi kararlarını alabilecek güçte.

''HDP MİLLİ GÜVENLİK SORUNU''

Yine İyi Parti’den HDP yakınlaşması ve Sorosçu isimlerin göreve getirilmesi nedeniyle istifa eden Bağımsız Milletvekili İsmail Ok da Ulusal Kanal’a konuştu. HDP’nin milli güvenlik sorunu olduğunu vurgulayan Ok, "AYM başkanının kime hizmet ettiği sorgulanmalıdır" dedi.

- Ben HDP'yi milli güvenlik sorunu olarak görüyorum. Kendileri zaten inkar etmiyor. PKK’nın arka bahçesi. Sırtımızı PKK'ya dayadık diyenler de onlar. Buna rağmen bu davanın sürüncemede bırakılması AYM Başkanın da bu konudaki bu tutumu bağımsız, mili bir devlette yaşanacak durum değil. AYM başkanı kime hizmet ediyor? Bunun sorgulanması lazım.

''İŞ YÜKÜ BAHANESİYLE GÖREV AKSATILAMAZ''

Eski Milli Savunma Bakanı Barlas Doğu da HDP'den yana tavır alan Zühtü Arslan’a tepki gösterdi. Görevlerini yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

- Hiçbir mazeret devletin adli menfaatlerinin önüne geçemez yani iş yükü gibi bahanelerle görev aksattırılamaz. Anayasa Mahkemesi Başkanı anayasa haklarını, görevlerini yerine getirmek mecburiyetindedir.

# pkk # hdp # anayasa mahkemesi # hdp kapatılsın # Zühtü Arslan # aym başkanı # hdp kapatma davası # tamer akkal # Ak Parti Milletvekili # AK Parti HDP # aym zühtü arslan