Meteoroloji'den çok kritik uyarı! Ankara'ya 3 gün kar! Sıcaklıklar 10 derece düşecek

Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel, sıcaklığın 10 derece birden düşeceğini Ankara’da 3 gün kar yağışı görüleceğini, İstanbul’da ise sıcaklığın düşeceğini kar yağışı görülmeyeceğini bildirdi

Meteoroloji'den çok kritik uyarı! Ankara'ya 3 gün kar! Sıcaklıklar 10 derece düşecek

Habertürk'ün Meteoroloji Mühendisi Öztel’in hava durumu değerlendirmeleri şöyle: Mart ayı geçtiğimiz yıllara göre daha soğuk geçiyor. Türkiye bir soğuk ve yağışlı havanın daha etkisine girecek, Perşembe gününden itibaren İç ve Kuzey bölgeler ile Doğu kesimde kar yağışları görülecek. Aslında bu tarihte güneşlenme süresi artar, gündüzler ısınmaya başlar ve doğa da yavaş yavaş bahara hazırlanır. 2014 yılında yaşadığımız don hadiseleri özellikle fındık rekoltesini çok olumsuz etkilemişti. Karadeniz’de geçen yıl don, -4 ile -10 derece arasında gerçekleşmiş ve bir haftaya yakın süren bu sert koşullarda ağaçlara ciddi hasar vermişti. Şimdi beklediğimiz soğuk havada Tokat Çorum Amasya’yı en düşük 1 derece, Bayburt Gümüşhane’yi ise en düşük -3 derece olarak tahmin ediyoruz. Karadeniz kıyı kentlerinde ise sıcaklıkların sıfırın altına düşmeyeceğini görüyoruz ancak yüksek kesimlerde yine kar yağacak ve kısmi hasar verebilir.

ANKARA’DA 3 GÜN KAR VAR

Bu soğuk dalganın en çok etkileyeceği bölge İç Anadolu’da sıcaklık 8-12 derece birden düşecek. Yani gündüz 10-12 derece olan Ankara, hafta sonu gündüz ancak 1-2 derece olabilecek. Kayseri 13 dereceden 1 dereceye düşecek, bu ani soğuma sebebiyle Ege’nin iç kesimleri ile İç Anadolu’da buzlanma ve don riski yaşanacak. Ankara’da kar yağışı 3 gün sürebilir. Başkentte ve çevre illerde hafta sonu ani soğuma nedeniyle özellikle şehirlerarası yollarda buzlanma da olacaktır.

İSTANBUL’DA KAR YOK AMA…

Marmara Bölgesinde kar yağışı beklemiyoruz, İstanbul bu soğuk dalgada en düşük 2, en yüksek 7 derece olacak ve yağış kuvvetli olmayacak ama soğuk esen kuzey yönlü rüzgarlar üşütecek. Kıyı Ege ile Akdeniz bölgeleri soğuk havadan özellikle gece ayazı şeklinde etkilenecek, İzmir gece 2 dereceye kadar soğuyacak. Soğuk ve yağışlı havanın 24 Mart Salı gününe kadar etkisini sürdürmesi bekleniyor. (Habertürk)

# ankara # meteoroloji # çok kritik uyarı # 3 gün kar # sıcaklıkla # 10 derece düşecek