BAE Veliaht Prensi Türkiye'ye geliyor

Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmek için Türkiye'ye geliyor. 24 Kasım'da yapılması beklenen görüşmede ekonomi ve ikili ilişkiler başta olmak üzere birçok konu masaya yatırılacak.

BAE Veliaht Prensi Türkiye'ye geliyor

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ilişkilerin normalleşmeye başladığı sürece ilişkin yeni bir adım daha atıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmek için Türkiye’ye geleceği belirtildi.

Independent Türkçe’nin haberine göre, Veliaht Prensin 24 Kasım’da Türkiye’de olması bekleniyor.

Daha önce telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bin Nahyan yüz yüze görüşme gerçekleştirerek ekonomi ve ikili ilişkiler başta olmak üzere birçok konuyu masaya yatıracak.

Bin Zayed’in çantasındaki en önemli başlık ekonomi alanında. Birleşik Arap Emirlikleri'nin İran üzerinden geçen koridor ile Türkiye'ye ticaret yolu açmayı planladığı ifade ediliyor.

Açılacak koridorla birlikte Süveyş Kanalı geçişli Sharjah-Mersin güzergâhında deniz yoluyla 20 gün sürecek taşıma, İran üzerinden geçen güzergâhla 6 ila 8 günde yapılabilir hale geleceği belirtiliyor.

türkiye erdoğan Birleşik Arap Emirlikleri BAE türkye Süveyş Kanalı