Savcı Enver Altaylı kararına itiraz edecek: ''Yöneticilikten'' verilen beraatın bozulması istenecek

“Siyasi ve askeri casusluk” ile “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 23 yıl 4 ay hapis cezası alan CIA ile irtibatlı Enver Altaylı davasında İstinaf yolu gözüktü. Duruşma savcısı, Altaylı hakkında verilen cezaları az buldu. Savcı mahkemenin, “silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan verdiği beraat kararına da itiraz etti. Savcının, gerekçeli karar açıklandıktan sonra temyiz başvurusu yapacağı öğrenildi.

Savcı Enver Altaylı kararına itiraz edecek: ''Yöneticilikten'' verilen beraatın bozulması istenecek

Enver Altaylı davasında çıkan hüküm temyiz edilecek.

CIA irtibatlı, Fetullah Gülen’e mektuplar göndererek Türkiye aleyhine faaliyetlerde bulunan Enver Altaylı ile birlikte toplam 3 sanığın yargılandığı davada karar 8 Kasım’da çıkmıştı. Ankara 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesindeki davada Altaylı, "siyasi ve askeri casusluk" suçundan 13 yıl 4 ay, "silahlı terör örgütüne üyelikten" ise 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sanık Barıner'e de "siyasi ve askeri casusluk" suçundan 12 yıl 6 ay, "silahlı terör örgütüne üyelikten" ise 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, sanıkların FETÖ yöneticiliğinden ise beraatına hükmetti.

Davada 16 Kasım’da yeni bir gelişme yaşandı. Mahkemenin gerekçeli kararı açıklandıktan sonra duruşma savcısının İstinaf Mahkemesi’ne başvuru yapacağı öğrenildi. Savcı Altaylı’nın “silahlı terör örgütü yöneticiliği” ile “siyasi ve askeri casusluk” suçlarından 30 yıldan 42 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması talep etmişti.

Ancak mahkeme Altaylı’ya daha az bir ceza verdi. Yine savcı diğer tutuklu sanık Mehmet Barıner hakkında da "silahlı terör örgütü üyeliği” ile “siyasi ve askeri casusluk” suçlarından 22 yıl 6 aydan 35 yıla kadar hapis cezası istemişti.

Verilen cezaları az bulan ve sanıkların “FETÖ yöneticiliği” suçlarından da cezalandırılmasını isteyen Cumhuriyet savcısı bir dilekçe hazırladı. Dilekçede, esasa ilişkin mütalaaya karşı mahkemenin verdiği kararların usul ve yasaya aykırı olduğunu belirtti. Bu nedenle gerekçeli kararın açıklanmasının ardından savcı, İstinaf’a başvuru yapacak.

''YÖNETİCİ OLDUĞU ORTADA''

Savcının temyiz kararını Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Avukat Nusret Senem Ulusal Kanal’a değerlendirdi. Senem, CIA, FETÖ ile irtibatları delillerle ortaya çıkan Altaylı’ya yöneticilikten de ceza verilmesinin yerinde olacağını söyledi:

- Enver Altaylı NATO gladyosunun en önemli elemanlarından biridir. Mütalaa ve iddianamede yer alan bilgiler yine bilgisayarından çıkan belgeler var. FETÖ ile ilişkisi olduğu, Gülen ile yazıştığın ve bu yazışmalardan da anlaşıldığı gibi yönetici düzeyinde olduğu ortadadır. Altaylı’nın yöneticilik sıfatı ile ilgili yargılanması ve savcının mütalaasında ileri sürdüğü görüşler doğrudur. Mahkeme üyelikten ceza verdi. Bu bakımdan savcının İstinaf’a göndermesi mütalaasının gereğidir.

# cia # Fetullah Gülen # nusret senem # istinaf mahkemesi # Enver Altaylı dava # Enver Altaylı kimdir # enver altaylı nerede # enver altaylı aydınlık # enver altaylı fetöcü mu # Enver Altaylı davası # enver altaylı duruşma # enver altaylı MİT # fetö yöneticiliği # Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Avukat Nusret Senem