Kazdağları'ndaki orman yangını kontrol altına alındı

Balıkesir'in Edremit ilçesinde Kazdağları'nda dün sabah saatlerinde orman yangını başlamıştı. Yangına, 328 işçi ve personelin yanı sıra 17 helikopterle havadan ve karadan müdahale edildi. Yangın 11.30 sularında kontrol altına alınırken bölgede soğutma çalışmalarına da başlandı.

Kazdağları'ndaki orman yangını kontrol altına alındı

Balıkesir'in Edremit ilçesinde, Kazdağları'nın eteklerinde bulunan Kavurmacılar Mahallesi yakınındaki ormanlık alanda dün sabah yangın çıktı.

Yaklaşık 24 saatlik süre içinde ekipler yangının söndürülmesi için yoğun çaba harcadı.

Çalışmalarda öncelikle helikopter ve uçaklarla havadan müdahalede bulunuldu.

Arazinin sarp olması ve dar patikalar nedeniyle ekiplerin güçlükle ulaşabildiği yangın bölgesinde, iş makineleriyle yol açılarak dün öğleye doğru kara ekipleri de söndürme çalışmasına başladı.

Birçok ilden ekiplerin ve gönüllülerin de destek verdiği çalışma kapsamında, yoğun çabalar sonucu yangının ilerlemesi önlendi.

Ekipler, yoğun çabalar sonucu alevleri kontrol altına alarak soğutma çalışmasına başladı.

HELİKOPTERLER YANGIN HAVUZUNDAN VE DENİZDEN SU ALDI

Akşam havanın kararması nedeniyle havadan yapılan müdahaleye ara verildi. Ekipler, gece boyu karadan alevlerle mücadele etti.

Sabahın ilk ışıklarıyla 17 helikopter yeniden devreye alındı. Edremit Koca Seyit Havalimanı'ndan havalanan helikopterler, Kızılkeçili Mahallesi mevkisinde Orman Bölge Müdürlüğüne ait yangın havuzundan ve denizden su alarak müdahalede bulundu.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey'in koordine ettiği yangınla mücadele faaliyetine, 45 ilk müdahale ve 9 yer ekibi dahil 328 işçi ve personel katıldı. Ekipler, alevleri kontrol altına alabilmek için 37 arazöz, 13 su ikmal aracı, 6 dozer ve 10 ekskavatörle çalışma yürüttü.

AFAD, itfaiye, jandarma, emniyet, UMKE ve sağlık ekipleri de söndürme faaliyetine destek verdi.

Balıkesir yangın orman Edremit Kazdağları Edremit Koca Seyit Havalimanı