İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: ''15 temmuz ABD ve BAE talimatı ile oldu''

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuk olduğu programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İç ve dış siyaset gündemine değinen Bakan Soylu 15 Temmuz darbe girişime ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, ''Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 15 Temmuz'un ABD ile birlikte faili.'' dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: ''15 temmuz ABD ve BAE talimatı ile oldu''

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu TRT Haber'e konuk oldu. Bakan Soylu gazetecilerin sorularına dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu günümüz şartlarının olağanüstü olduğu belirterek Atatürk dönemine benzetti:

- Atatürk dönemi gibi emperyalist bir saldırı var.

''BAE, 15 TEMMUZ'UN ABD İLE BİRLİKTE FAİLİ''

Bir diğer açıklama ise 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin oldu. Bakan Soylu girişimin arkasında hangi ülkeler olduğu açıkça paylaştı:

- 15 Temmuz onların (ABD) talimatı ile oldu. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 15 Temmuz'un ABD ile birlikte faili. BAE ABD'nin en önemli operasyonel partneri.

"ABD BÜYÜKELÇİSİ RANDEVU İSTİYOR, VERMEDİM"

15 Temmuz'un arkasında açıkça ABD olduğunu belirten Soylu, kendisinden randevu isteyen ABD büyükelçisinin ancak Türkiye'ye saygı duyduklarında görüşeceğini söyledi:

- Türkiye sağlık sistemi, hastane, üniversiteleriyle 27 Nisan öncesi mi? Hayır, kapasite geliştirmiştir. Atak helikopterinden kendi ürettiğimiz mühimmatlara kadar. Simetrik ve asimetrik birçok saldırıyla karşı karşıya kaldık. 15 Temmuz'un faili bugün nerede? Bugün Cumhurbaşkanımıza antisemitist diye saldıranlar 15 Temmuz'un failini ülkelerinde tutuyor. Bunu hepimiz biliyoruz. Ben bu sözlerimden dolayı Amerika'dan iki defa kısıtlama almış bir insanım. ABD Büyükelçisi randevu istiyor, vermedim, vermeyeceğim. Bu ülkeye saygı duymaya başladıkları andan itibaren ancak veririm. Cumhurbaşkanımız var, ne meseleleri varsa görebilirler. Bizim bu konuda bütün vekaletimiz sayın Cumhurbaşkanımızdadır.

MERAL AKŞENER'E TEPKİ

Soylu'nun gündeminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı İsrail Başbakan'ı Netanyahu'ya benzeten İyi Parti lideri Meraş Akşener de vardı:

- Meral Akşenr'in dediği yakışır mı? Akşener bu güne kadar ne yapmış o insanlarla ilgili, Cumhurbaşkanımız ne yapmış? Bir gitsin İdlib'e. Biraz yürek ister. 50-100 yıl sonra o memleketin evlatları diyecekler ki: Bizi öldürüyorlardı, Türkler sahip çıktı. Ne yaptın bu ülkeye de, ne ortaya koydunuz da siz Netanyahu ile Erdoğan'ı aynı kefeye koyuyorsunuz? Elinize verilen sipariş var. Kılıçdaroğlu bizi suçlayacağına CHP'nin bir oyuna bak bakalım! CHP'liler hadi sorun partinizin oyunu. Telaştalar, acele ediyorlar.

"KANDİL VE UZANTILARI BAKANLIKLARDA DA ADAMLARI OLSUN İSTİYOR"

Bakan Soylu, HDP'lilerin bakanlık talepleri ile ilgili belgelerin olduğunu ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun HDP ile en başından beri yakınlğı olduğuna dikkat çekti:

- Bizden giden bir siyasetçi vardı, şimdi siyasi bir partinin başında. Her fırsatta benim istifamı isteyen, başbakanlık da yaptı bu ülkede. O çok isterdi. ''Aslında biz HDP ile beraber olmalıyız.'' derdi. Bütün işi o. Asker kökenli birine söylerim milleti avlarız diye düşünüyorlar. D6-7 aydır pişiyor. Kandil Cumhurbaşkanı Yardımcılığı ile Turizm Bakanlığı istiyor. Valiler ve kaymakamlar da istiyorlar. Belgesi var.

- Mesele sadece bakanlık değil, başka meseleler de var. Kandil ve uzantıları Bakanlıklarda da adamları olsun istiyor. Bugün Türkiye'de kalan terörist sayısı 260. Beytüşşebap'ta ise 4 terörist daha etkisiz hale getirildi. Bundan 5 yıl önce Türkiye'de her gün bir patlama vardı. Şimdi bunların önüne geçtik. Bunu çekemiyorlar. Netanyahu ile sayın Cumhurbaşkanımızın benzetilmesinin altında tamamen bu vardır. Türkiye burada bambaşka bir ivme yakaladı. Bütün bunlar yapılırken siyaseti elemanlaştırmışlar. Siyaset elemanlaşamaz. Siyaset kutsal bir şeydir, siyaset milletin emanetinin sözcüsüdür, tarihin sözcüsüdür.

"TÜRKİYE TARİHİNİN EN BÜYÜK UYUŞTURUCU İLE MÜCADELESİNİ BİZ VERİYORUZ"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun suçlamaları üzerine Soylu, uyuşturucuyla mücadele konusunu araladı. Soylu, ''2 uyuşturucu baronunu yakaladık.'' dedi:

- Türkiye'ye göz koyanlar sadece dışarıda değil. İçeride de bunların şakşakçıları var. Türkiye tarihinin en büyük uyuşturucu ile mücadelesini biz veriyoruz. Bu mücadelesinde Avrupa, Türkiye'yi her raporunda tebrik eder. Biz uyuşturucuda hem hedef hem transit ülkeyiz. Üç eroin rotası, birisi kuzey, birisi Balkan, biri de aşağıdan Afrika üzerinden Akdeniz'den güney rotası. Biz bu üç rotadan birisinde olmamıza rağmen Avrupa'nın yüzde 60 bazen 75 eroinini biz yakalarız. Dünyanın uyuşturucu ile mücadele eden bir numaralı ülkesi Türkiye.- Sedat Peker'e ilişkin operasyonları ben başlattım.

"2 UYUŞTURUCU BARONUNU YAKALADIK"

Bataklık operasyonunun içinde FETÖ var ve buna ulaştık. 2 uyuşturucu baronunu yakaladık. Bataklık operasyonu içerisinde biraz önce resmi çıkanlar da var. Şimdi Kılıçdaroğlu diyor ki, "Kolombiya'dan şu kirli bilgi rotasını getirir misiniz" diyor. Bunun nasıl büyük bir baron olduğunu anlatırsam herkesin aklı şaşar. 'Kolombiya'dan Türkiye'ye gelen' dedi Kılıçdaroğlu? Bunu kim söylemiş FETÖ firarisi söylemiş. FETÖ'cülerin kaynağına binen bir ana muhalefet lideri olur mu? Bunu burada söylüyorum, bırakın bu ülkeye ihanet etmeyi, işimi yapamadığımı düşündüğüm an, bir dakika koltukta kalan namussuzdur.

"HDP'DEN SEÇİLEN BİR MİLLETVEKİLİ BU OPERASYONUN İÇİNDE"

25 Şubat'ta 13 ton kokain yakalandı? Nerede? Hamburg'ta. Şansölye Merkel bu kokainin sahipleri midir diyeceğiz? Tam tersine "yakaladınız tebrik ediyoruz" dedik. FETÖ'cülerin kayığına binen bir ana muhalefet başkanı olur mu? Organize suç örgütlerinin emrinde bir ana muhalefet başkanı olur mu? Özgür Özel'in suçlamaları var. Ben sistemi ifade etmek istiyorum. HDP'den seçilen bir milletvekili bu operasyonun içinde. Bizim görevimiz dibine kadar gidip, bu meselenin esas sahibini bulmak. Bulduğumuz zaman ilan ediyoruz zaten. Bizim kadar dünya ile ortak çalışan başka bir ülke söz konusu değil. Özgür Özel bu açıklamayı saat kaçta yapıyor, video saat kaçta çıkıyor? Türkiye ana muhalefet partisi genel başkanının sistemine kadar oturmuş ve onu spekar haline getirmiş bir operasyonla karşı karşıyayız. Grup başkan vekili çıkıyor, orada böyle bir kaset çıkıyor, bilginiz olsun diyor. Her şeyi kurgulamışlar.

15 Temmuz'dan bugüne 30 ulusal çete çökertildi. Organize suç örgütleri gayri nizami harplerin en önemli aparatları. Sırbistan'daki suç örgütü Skaljarı'ın kurucusu Jovica Vukotiç'i Antalya'da yakalattık ve teslim ettik. Yakaladığımız 14 önemli mafyayı ülkelerine gönderdik.

''ULUSLARARASI BİR OPERASYON VAR''

Bakan Soylu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'e ilişkin de açıklamalarda bulundu:

- Burada uluslararası bir operasyon var. Ama devlet Süleyman Soylu ile kaim değildir. Bu devlet suçlu ile suçsuzu en iyi bilen anlayışa sahip. Bu bir operasyondur ve operasyon devam ediyor. Bunlarla mücadele etmek bizim namusumuzdur. Bunları silmek ve süpürmek de namusumuzdur. Bu ülkede mafyalara hayat hakkı tanımayız. Bu operasyonları başlatan benim. Korumalar ben göreve gelmeden önce verilmiş, benim dönemimde kaldırıldı. Devlet zaman zaman koruma verir. Bir maraza çıkmasın diye bunlar yapılır.

- Anlıyorum ki ben uzun zamandan beri organize suç örgütünün hedefindeyim. Peki benimle temas edebilmiş mi hiç kimse. Edememiş. Hadi Bey'i Günaydın Gazetesindeki fotoğrafçılığından tanırım. Babamla ilgili söylenenleri de kabul etmem. Kimse onun yanına yaklaşamaz. Aracılık konusunda benim haberimin olması benim idam edilmem. Böyle bir şey olabilir mi. Keklemişler, ben ne yapayım. Kim keklediyse hesabını ondan sorsun. Hangi siyasetçiye ayda 10 bin dolar gönderdiyse hesabını ondan sorsun.

chp abd türkiye atatürk pkk kandil hdp uyuşturucu 15 temmuz darbe girişimi Birleşik Arap Emirlikleri BAE darbe