FETÖ'cü mahrem imamın Rus korkusu

Hürriyet Gazetesi yazarı Nedim Şener, bu günkü yazısında FETÖ’cü mahrem imamının Rus korkusunu kaleme aldı.

FETÖ'cü mahrem imamın Rus korkusu

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a düzenlenen suikastin FETÖ tarafından nasıl planlandığını anlatan Şener, yazısında katilin saldırı sırasında giyeceği kıyafetten, sonrasında atacağı slogana, saldırganın akıbetinden, cinayet sonrası açılacak soruşturmayı yanlış yönlendirmeyi amaçlayan faaliyetlere kadar her ayrıntının ince ince hesaplandığını belirtti.

Şener düzenlenen bu suikastin birkaç farklı amacı olduğunu belirterek ‘’Mevlüt Mert Altıntaş, teslim olmamak üzerine kurulu, sonu kendi ölümüyle biten bir intihar saldırısı gerçekleştirmişti. Kurgu yalnızca giydiği siyah takım elbise ile sınırlı değildi; suikast sonrası attığı Arapça slogan, ‘Türkiye’de Emniyet içinde Nusracı polislerin olduğu’ algısı yaratılması üzerineydi.’’ dedi.

Şener yazısının devamında Rusların da bu suikasti incelediklerini belirterek, suikasti düzenleyen şahsın bilgisayarındaki silinmiş sabit diski Rusların çözdüğünü söyledi.

Şener yazısında bu incelemeyi şu şekilde anlattı:

‘’Çok titiz bir soruşturma ve yargılama yapıldı. Çünkü olayın bir tarafı Rusya Federasyonu idi. Rus yetkililer, Ankara Çevik Müdürlüğü’nde görev yapan Altıntaş’ın bilgisayarının silinmiş sabit diskini ülkelerine götürdü. Orada özel bir inceleme ile içerikleri silinmiş halde, ‘Fetullah Gülen’ ibareli 2 dosya, ‘Hizmet’ ibareli 690 dosya, ‘FETÖ’ ibareli 4 dosya, ‘Nur Cemaati’ ibareli 1 adet dosyayı tespit etti. Deliller ve FETÖ’nün MİT yapılanması elemanlarının itiraflarıyla Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava geçen yıl mart ayında tamamlandı. Gerekçeli kararı ise geçen ay açıklandı.’’

Şener suikastte rol alanların isimlerine ve örgüt içerisindeki rollerine de yazısında yer verdi. Son olarak Kanada’ya sığınan bir FETÖ mensubunun ‘’yarı gaybubetteyim’’ dediğini belirten Şener ‘’ Benim hatırlatmamın nedeni yeni bir bilgi. MİT içindeki FETÖ mensupları aracılığıyla Rus Büyükelçi Karlov hakkında bilgi toplayıp bunların FETÖ elebaşına ulaştırılmasını sağlayan ‘Sadık’ kod adlı Cemal Karaata, firar ettiği Kanada’da korku dolu günler yaşıyormuş. İtirafçı FETÖ imamlarının ifadelerine göre, ‘Burada yarı gaybubet yaşıyorum Rus korkusundan’ diye dert yanmış. Çok zorunlu haller dışında dışarı çıkmadan evde saklanan Karaata, Rusların intikam alacağından endişelendiği için, Kanada’da resmi makamlara bildirdiği adresten farklı evlerde kalıyormuş.’’ dedi.

# fetö # MİT # hürriyet # Andrey Karlov # mevlüt mert altıntaş # nedim şener # mahrem imam # FETÖ mahrem imam # karlov suikastı # nur cemaati # Mevlüt Mert Altıntaş karlov # Mevlüt Mert Altıntaş Karlov suikastı # fetö suikast