Talat Paşa Komitesi: ''Kararın geri alınması için girişimlere başlıyoruz''

Letonya Parlamentosu'nun 1915 olaylarını soykırım olarak nitelemesine TBMM'nden tepki geldi. Meclis başkanlığı, Letonya Parlametosu'nu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Perinçek-İsviçre davasındaki "Ermeni soykırımı" yoktur kararına uymaya çağırdı.

Talat Paşa Komitesi: ''Kararın geri alınması için girişimlere başlıyoruz''

Letonya'nın, kararı ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “Ermeni soykırımı” şeklinde tanımlaması üzerine yaptığını hatırlatan Özkan “Bu karar hükümsüzdür. Çünkü Letonya Parlamentosu 'soykırım' kararı verme konusunda yetkisizdir” ifadelerini kullandı.

KAVRAM HUKUKİ

Soykırımın siyasi veya tarihsel bir tanımlama olmadığına dikkat çeken Özkan şöyle konuştu: “Soykırım tanımı başlı başına 'hukuki' bir tanımdır. Soykırım suçuna ancak yetkili mahkemeler karar verebilir. Değil Letonya Parlamentosu, Letonya Mahkemesi dahi 'soykırım' kararı veremez. Türkiye’nin uluslararası alanda kazandığı üç tane kararı vardır. Bunların en önünde Vatan Partisi Genel Başkanı Sayın Doğu Perinçek’in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden çıkarttığı karar gelmektedir. AİHM, 'Ermeni soykırımı' olmadığına hükmetmiştir.”

1915 olaylarını hükme bağlayan bir mahkeme kararı bulunmadığını vurgulayan Özkan şöyle sürdürdü: “Mahkeme kararı yoksa soykırım yoktur. BM Sözleşmesi’ne göre, 'soykırım' suçuna karar verecek yetkili mahkemeler belirtilmiştir. Letonya Parlamentosu yetkisizdir.

“Letonya Parlamentosu yaptığı açıklamada, insanlığa karşı yapılan tüm suçları kınamak ve suçların tekrar etmesinin önüne geçmek için bu kararını aldığını duyurmuştur. Hazırlanan bildiri, Türk milletini geçmişiyle, bugünüyle ve yarınıyla birlikte soykırımcılıkla suçlamaktadır. Letonya Parlamentosu'nun kararına ilişkin, başta Dışişleri Bakanlığımız ve Millî Savunma Bakanlığımız olmak üzere, devletimizin yaptığı açıklamaları destekliyoruz. Görevlere hazırız! Talat Paşa Komitesi olarak bu kararın geri alınmasını sağlayacak her türlü girişimi başlatıyoruz.”

# açıklama # soykırım # Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi # Doğu Perinçek # mahkeme # 1915 olayları # karar # letonya # talat paşa komitesi # ermeni soykırımı # Perinçekİsviçre davası # Letonya parlamentosu # İbrahim Okan Özkan