Şentop Soylu ile görüşmesi hakkında konuştu: Sedat Peker'den 10 bin dolar alan kim?

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'tan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşmesine ilişkin açıklama geldi. Şentop, Bakan Soylu'nun dün kendisini ziyaret ettiğini, "10 bin dolar alan siyasetçi" konusundaki mektubuna, yazılı bir cevap sunduğunu bildirdi.

Şentop Soylu ile görüşmesi hakkında konuştu: Sedat Peker'den 10 bin dolar alan kim?

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şentop, İzmir'de HDP il binasına yapılan saldırıyı kınayarak, "Bu tür siyaset üzerinden Türkiye'de huzursuzluk oluşturabilecek provokasyonlara karşı hepimizin dikkatli olmamız gerektiğini ifade etmek isterim." dedi.

SÜLEYMAN SOYLU İLE GÖRÜŞMESİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşmesine ilişkin Şentop şu ifadeleri kullandı:

- Bir siyasetçinin para aldığına dair bir açıklama olmuştu. Bunun üzerine ben 27 Mayıs'ta İçişleri Bakanımıza bir mektup yazdım. Burada milletvekillerimizin kendilerini genel olarak töhmet altında hissettiğini, bu konuyla ilgili bilgi, belgelerin, hukuki süreçlerin yürütülebilmesi maksadıyla adli mercilere veya Başkanlığımıza verilmesini talep etmiştim.

- Dün Sayın Bakanımız geldi beni ziyaret etti. Bu mektubumuza cevaben kendi yazılı olarak cevabını da getirdi. Kastettiği isim, TBMM'de milletvekili olan bir kişi değil. 'Gazi Meclisimiz çatısı altında görev yapan milletvekillerimizden biri değildir' diyor.

- Diğer husus ise 'Bütün tüm hususlar ve iddialarla ilgili olarak adli makamlara başvurulmuştur' diyor. Dolayısıyla konunun bundan sonraki aşaması, kısmı bu tür adli çalışmalar, soruşturmalar kapsamında olacaktır.

Mustafa Şentop, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun söz konusu siyasetçinin ismi ile ilgili bilgi vermediğini söyledi.

"Adli mercilerle paylaşıldı mı?" sorusuna Şentop, "Onu bilmiyorum ama 'Tüm hususlar ve belgeler adli makamlara intikal ettirilmiş, başvurulmuştur' diyor." yanıtını verdi.

Meclis Başkanı olarak TBMM'nin, milletvekillerinin hukukunu korumayı bir vazife addettiğini ifade eden Şentop, "Türkiye'de siyaset yapan herkesle ilgili olarak benim bir şey yapabilmem mümkün değil. Bu konu artık adli makamlara intikal ettirildiğine göre burada yapılacak işlemler neyse hep beraber bekleyeceğiz, göreceğiz" dedi.

İçişleri Bakanı Soylu'nun 'İkinci televizyon programında bunun bir milletvekili olmadığını, bir siyasetçi olduğunu ben ifade ettim' dediğini aktaran Şentop, "Bunu mektupta çok daha net olarak ifade etmiş oldu." diye konuştu.

# tbmm # süleyman soylu # TBMM Başkanı Mustafa Şentop # mustafa şentop # İçişleri Bakanı Süleyman Soylu # Türkiye Büyük Millet Meclisi # sedat peker # Gazi meclis # HDP İl Binası # Siyasetçi # süleyman soylu açıklama # sedat peker süleyman soylu # Mustafa Şentop Süleyman Soylu görüşmesi # 10 bin dolar alan siyasetçi kim # 10 bin dolar alan kim # 10 bin dolar alan siyasetçi kim Sedat Peker # Sedat Peker 10 bin dolar alan siyasetçi # Sedat Peker 10 bin dolar alan siyasetçi açıklaması # 10 bin dolar siyasetçi # TBMM Mustafa Şentop # Mustafa Şentop Sedat Peker # Mustafa Şentop siyasetçi # Mustafa Şentop 10 bin dolar alan siyasetçi # sedat peker siyasetçi # sedat peker siyasetçi açıklama # sedat peker para alan siyasetçi # para alan siyasetçi