Uzmanlar uyardı! Omikron'a karşı en etkili silah: Aşı

Türkiye’de de görülen Kovid-19’un Omikron varyantıyla ilgili uzmanlar, aşı olmanın önemine vurgu yapıyor. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alper Şener, 3 doz aşının Omikron varyantı için yeterli bağışıklığı sağladığını belirtti, “endişeye mahal yok” dedi. Varyant tespit edilen 6 hastanın ayakta tedavi edildiğini söyleyen Prof. Dr. Şener, vatandaşları, vakit kaybetmeden aşı olmaları konusunda uyardı.

Uzmanlar uyardı! Omikron'a karşı en etkili silah: Aşı

Türkiye’de de görülen Kovid-19’un Omikron varyantıyla ilgili uzmanlar, aşı olmanın önemine vurgu yapıyor.

3 doz aşının Omikron varyantı için yeterli bağışıklığı sağladığını belirten Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, ''Endişeye mahal yok'' dedi.

Varyant tespit edilen 6 hastanın ayakta tedavi edildiğini söyleyen Prof. Dr. Şener, vatandaşları, vakit kaybetmeden aşı olmaları konusunda uyardı:

- Yoğun bakıma yatış oranlarında bir artış yok. Halihazırda 3 doz aşı olan grupta, hastalık hafif seyrediyor. Hastalığı atlatmış grupta da hastalık hafif seyrediyor. Türkiye'de uygulanan inaktif ve mrna aşıları etkin bağışıklığı sağlıyor. Bu virüsün aşılamadan, kaçma potansiyeli olduğunu gündemde tutmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Elimizdeki aşılar 3 doz olduğumuz zaman Omikron varyantına karşı yeterli bağışıklığı sağlıyor. Ağır hastalık geçirmenizi ve yoğun bakıma yatışınızı yine önlüyor. Türkiye'de hala aşılamayla bağışıkla yelpazesini genişletme anlamında zaman var. Bu zamanı iyi değerlendirmek lazım. Hiç aşılanmayan grup, aşısını olsun. Çünkü halihazırda bildiğimiz şey şu, mevcut aşılar, ölümü önlüyor.

# türkiye # koronavirüs # Kovid19 # aşı # yoğun bakım # varyant # omikron varyantı # omikron