Bakan Çavuşoğlu duyurdu: Ermenistan ile normalleşme sürecinde özel temsilci Serdar Kılıç oldu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ermenistan'la normalleşme görüşmeleri kapsamında Eski Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın görevlendirildiğini açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu duyurdu: Ermenistan ile normalleşme sürecinde özel temsilci Serdar Kılıç oldu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) temaslarının ardından basına açıklamada bulundu.

BAE ZİYARETİ ŞUBAT'TA

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BAE ziyaretine ilişkin çalışmaların başladığını belirtti:

- Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti konusunda 14-15 Şubat için planlama yapıyoruz. 15 Şubat'ta Expo 2020'de Türkiye milli günü etkinliği düzenlemeyi planlıyoruz. Bugün muhataplarımızla da görüştük.

SERDAR KILIÇ ÖZEL TEMSİLCİ OLARAK GÖREVLENDİRİLDİ

Çavuşoğlu, Ermenistan'la normalleşme kapsamında karşılıklı olumlu açıklamalar yapıldığını vurguladı:

- Biz Azerbaycan ile her konuda istişare ediyoruz ve Azerbaycan'ın bilgisi dahilinde bu tür adımları atıyoruz. Kimse Azerbaycan'dan bağımsız ya da ayrı hareket edebilir miyiz diye sorgulamasın. Bir millet iki devletiz. Bunlar olumlu şeyler hepimize faydası olacak.

Çavuşoğlu, güven artırıcı adımlar atmak gerektiğini belirtti:

- Bir taraftan Azerbaycan ile Ermenistan arasında güven artırıcı adımlar atılıyor, bir taraftan da bizim de Ermenistan'la kendi aramızda Azerbaycan-Ermenistan arasındaki güven artırıcı adımlara paralel olarak atmamızda fayda gördük. Sayın Cumhurbaşkanımızın da tensipleriyle eski Washington Büyükelçimiz Serdar Kılıç'ı özel temsilci olarak görevlendireceğiz.

2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle merkeze döndü.

# büyükelçi # Birleşik Arap Emirlikleri # normalleşme # çavuşoğlu # BAE # Ermenistan # serdar kılıç # Büyükelçi Serdar Kılıç