Kamu işçisine ek zam için protokol imzalandı

Kamu işçilerine, toplu sözleşmeden doğan zam ve enflasyon farkına ilave olarak yüzde 2,5 zam yapılmasıyla ilgili "Ek Çerçeve Anlaşma Protokolü" imzalandı.

Kamu işçisine ek zam için protokol imzalandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) Genel Sekreteri Adnan Çiçek ilgili protokolü imzaladı.

Kamu çalışanlarını enflasyona ezdirmeme politikası doğrultusunda memur ve sözleşmeli personele yapılacak zam, 1 Ocak 2022'den itibaren geçerli olmak üzere aynı oranda tüm kamu işçilerine de uygulanacak.

Bu protokol ile kamu kurumlarında çalışma barışını sağlanması amaçlanıyor.

SON ÜCRETLERİN ÜZERİNE YAPILACAK

Bir defaya mahsus verilen söz konusu zam, 1 Ocak 2022'de işçi ücretlerine uygulanan zam sonrası oluşan son ücretler üzerine yapılacak.

Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun Ek 2'nci maddesi kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşları, 11 Ağustos 2021'de hükümet, kamu işveren sendikası ve işçi sendikaları konfederasyonları arasında imzalanan "2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü"ne ve onun eki niteliğindeki "Ek Çerçeve Anlaşma Protokolü"ne uymakla yükümlü olacak.

# ekonomi # türk # zam # hükümet # Kamu # ocak # 2021 # anlaşma # sosyal güvenlik # çalış # ek zam # kamu çalışanlarına ek zam