Olimpiyatlarda 6. olan Furkan Akar yurda döndü

Milli Sporcu Furkan Akar, 2022 Beijing Kış Olimpiyatları'nda erkekler 1000 metre kısa kulvar sürat pateni finalinde yarışmış ve 6. olmuştu. Türkiye'nin Kış Olimpiyat Oyunları tarihindeki en iyi derecesini elde eden Furkan Akar, memleketi Erzurum'da çiçeklerle karşılandı. Akar, ''Kış Olimpiyat Oyunları'ndan Türkiye tarihinde ilk defa güzel bir sonuç alarak döndüm. Bunun için çok mutluyum'' dedi.

Olimpiyatlarda 6. olan Furkan Akar yurda döndü

Çin başkenti Beijing'de düzenlenen 2022 Kış Olimpiyat Oyunları heyecanı devam ederken, müsabakalarını tamamlayan sporcularımız yurda dönmeye başladı.

2022 Beijing Kış Olimpiyatları'nda erkekler 1000 metre kısa kulvar sürat pateninde Türkiye'yi temsil eden 19 yaşındaki milli sporcu Furkan Akar, finalde yarışmış 6. sırayı elde etmişti.

Memleketi Erzurum'a gelen Furkan Akar, Erzurum Havalimanı'nda Gençlik ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk, ailesi, yakınları ve arkadaşları tarafından çiçeklerle ve Türk bayraklarıyla karşılandı.

Olimpiyatlarda 6. olan Furkan Akar yurda döndü - Resim : 1

Furkan gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kış Olimpiyat Oyunları tarihindeki en iyi dereceyi elde ettiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

Kış Olimpiyat Oyunları'ndan Türkiye tarihinde ilk defa güzel bir sonuç alarak döndüm. Bunun için çok mutluyum. Destekleri için başta Gençlik ve Spor Bakanı'mıza, antrenörüme, aileme, tüm Türkiye'ye teşekkür ediyorum. Yarışlar öncesi destek mesajları, videoları aldım. Bunlar beni çok mutlu etti. Güzel bir sonuçla tarih yazıp, memleketime geri döndüm.

Bu branşa hobi olarak başladığını anlatan Akar, şöyle konuştu:

Daha sonra yeteneğim olduğu anlaşılınca, milli takıma seçildim. Bu işin gerçekten ciddi olduğunu o zaman anladım. Gençlerin idolü olmak ayrıca gurur verici. Küçük yaştakiler beni örnek aldıklarına dair mesajlar attı. Bunlar beni çok mutlu etti. Çeyrek finalde önümdeki 3 rakibim düştüğünde bir an şaşırdım. Biliyordum ki sürat pateninde son yarım tura kadar hiçbir şey belli olmuyor. Yarışlardan önce hocamla taktikler belirleyip, onu uyguladık.
2026 Kış Olimpiyatları'nda madalya için koşacağız. Önümüzde Avrupa Şampiyonası ve Dünya Şampiyonası var. Buralarda da Türk bayrağını dalgalandırmak istiyorum.

Milli sporcunun babası Yavuz Akar ise oğluyla gurur duyduğunu belirterek şunları söyledi:

Destekleyenlere teşekkür ediyorum. Bu ilk olmadı, son da olmayacak. Furkan bunu başardı. Nice Furkan'lar da peşinden gelecek. Oğluma bu gururu bize yaşattığı için teşekkür ediyorum.

Erkekler 1000 metrede aldığı kotayla 2022 Beijing Kış Olimpiyatları'na katılmaya hak kazanan Furkan, Türkiye'nin ilk olimpik kısa kulvar sürat pateni sporcusu olmuştu.​​​​​​​

# Erzurum # spor # türkiye # çin # türk # avrupa # dünya # türk bayrağı # çiçek # olimpiyatlar # kış # Avrupa Şampiyonası # sporcu # Sürat Pateni # Furkan Akar # Olimpiyat Oyunları # dünya şampiyonası # Birdal Öztürk # erzurum havalimanı # 2022 Beijing Kış Olimpiyatları