genetik

Bu Özellikleriniz Sadece Babanızdan Geliyor! Sadece Babanızdan Alabileceğiniz Genetik Özellikler

Bu Özellikleriniz Sadece Babanızdan Geliyor!

Biyoloji dersinde pasif ve aktif genleri öğrenmiştik ama bazı genetik özelliklerinizin sadece babanızdan geliyor, yüzünüzdeki gamze gibi. Sadece babanızdan alabileceğiniz genetik özellikleri derledik.

sağlık
Genetik yatkınlık ve egzersiz yapmamak Alzheimer'ı tetikliyor

Genetik yatkınlık ve egzersiz yapmamak Alzheimer'ı tetikliyor

Uzman Dr. Seher Kakdaş, Alzheimer hastalığının en fazla 65 yaş üstü kişilerde görüldüğünü ve birinci derece yakınlarının Alzheimer hastalığına yakalanma risklerinin yüksek olduğunu söyledi.

sağlık alzheimer hastası
Antik virüsün kalıntıları insanlarda kas hastalıkları

Antik virüsün kalıntıları insanlarda ALS'yi besleyebilir!

Her yıl 5.000'den fazla kişiye, beyindeki ve omurilikteki sinir hücrelerine saldıran ve yavaş yavaş insanların konuşma, hareket etme, yemek yeme ve nefes alma yeteneklerini çalan ölümcül, nörodejeneratif bir hastalık olan ALS teşhisi konuyor. Bugüne kadar, tedavisi yoktu.

Bilim sağlık
Anadolu parsının DNA'sı alındı

Anadolu parsının DNA'sı alındı

Türkiye'de en son 1975'lerde görülen, neslinin tükendiği düşünülürken 8 Ağustos 2019'da görüntülenen Anadolu parsının, 2020 yılında fotokapan önüne yaptığı idrar örneğinden laboratuvarda alınan DNA verileri, Dünya Gen Bankası'na 'Anadolu Parsı' olarak kayda girdi.

anadolu pars
Ay toprağıyla tohum filizlendi

Ay toprağıyla tohum filizlendi

Bilim insanları Ay'dan Dünya'ya getirdikleri toprakta bitki yetiştirdi. Böylece tarihte ilk kez dünyaya ait olmayan bir toprakta tohum filizlendirildi.

abd florida
Evlilik öncesi SMA taraması başlıyor

Evlilik öncesi SMA taraması başlıyor

Evlilik öncesi SMA taraması başlıyor. Haberi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından duyurdu. Koca, paylaşımda, "27 Aralık tarihinde laboratuvarda kan örneği kabulüne başlanacak. Milletimize hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

kan fahrettin koca
Yüzyılın hastalığı: Kanser

Yüzyılın hastalığı: Kanser

1-7 Nisan Kanser Haftası... Ölüme en sık yol açan hastalıklardan biri de Kanser. Bu hastalıkta erken tanı hayat kurtarıyor. Peki ya hastalığa yakalanmadan riskin olup olmadığını bilmek mümkün mü? Çocuk, Kan ve Genetik Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Duran Canatan, mikro RNA'ya bakarak kişilerin kansere yakalanma riskinin ortaya konulacağını söyledi.

kan çocuk
Genetiği değişen virüs tehdidi

Genetiği değişen virüs tehdidi

Yapı olarak aynı, ancak bulaş açısından daha hızlı olan genetiği değişmiş virüs tüm dünyayı tehdit ediyor. Türkiye'deki vakaların yüzde 75'ini de bu virüs oluşturuyor. Uzmanlar mücadelenin zorlaştığını, vaka artışlarının önüne geçmek için daha sıkı tedbirler alınması gerektiğini vurguluyor.

türkiye vaka
Salgında tehlike alarmı

Salgında tehlike alarmı

Vaka sayılarındaki artış alarm veriyor. Hastanelere başvurular arttı. Kovid-19 testi pozitif çıkanların sayısı tırmanışta. Uzmanlar kademeli normalleşme sürecindeki rehavet havasına karşı uyarılarda bulundu. Özellikle kişisel olarak tedbirlere uyumun önemli olduğu vurgulandı.

türkiye uyarı
Bilim insanlarından SMA ilacı açıklaması

Bilim insanlarından SMA ilacı açıklaması

Bilim insanları, SMA’nın gen tedavisinde kullanılan ancak Türkiye’de onaylanmayan ilaç ile ilgili Sağlık Bakanlığı’nın temkinli tavrının doğru olduğunu belirtti. Prof. Dr. Tayfun Uzbay, ilaç hakkında yayınlanan makalelerde klinik gözlemlere sınırlı sayıda yer verildiğini aktardı. "Sadece FDA onayı yeterli değil" diyen Uzbay, ilaca Sağlık Bakanlığı’nın da onay vermesi gerektiğini vurguladı.

türkiye kampanya
Ercüment Ovalı: Genetik hastalıkları düzeltebilmek artık hayal olmanın ötesinde

Ercüment Ovalı: Genetik hastalıkları düzeltebilmek artık hayal olmanın ötesinde

Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı, “Bu zamana kadar organların onarımında bilinen kök hücre yöntemleri çok başarılı olmadı. Fakat başarıyı sağlayacak metot anlaşıldı. Bu metotlara göre yeni dizaynları yaptık. Genetik hastalıkları düzeltebilmek, devre dışı kalmış organları yeniden hayata kazandırmak ve yaşamın uzatılabilmesi artık hayal olmanın ötesinde” dedi

kök hücre
İşte saç renginin sırrı

İşte saç renginin sırrı

Bilim insanları, insan saçının renginde 124 genin rol oynadığını belirledi.

  • 1
  • 2