NASA'da Korku Dolu Anlar! NASA Uzay İstasyonu İnsanların Üzerine Mi Düşecek?

1998'de inşası tamamlanan Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ), çalışma süresini geçeli uzun zaman oldu. 15 yıllık ömür biçilen UUİ'ye, güvenli biçimde ıskartaya çıkarmanın yollarını aranıyor. 15 yıl çalışma süresini dolduran UUI, bilimsel ve ticari faaliyete ev sahipliği yapacak.

NASA'da Korku Dolu Anlar! NASA Uzay İstasyonu İnsanların Üzerine Mi Düşecek?

Uzay ajansına bağlı Havacılık ve Uzay Güvenliği Danışma Paneli'nin (ASAP) perşembe günü düzenlenen toplantısında yetkililer, istasyonun atmosfere kontrolsüz biçimde giriş yapması halinde insanların üzerine düşebileceğinden korktuklarını dile getirdi.

Toplantıda istasyonu yörüngesinden çıkarıp çekmek için özel bir "uzay römorkörü" inşa edilmesinin zorunluluk olduğu belirtildi.

ASAP Başkanı Patricia Sanders, "UUİ'nnin ömrünün sonuna geleceği gün kaçınılmaz. O günü biz belirleyemeyebiliriz. İstasyonun kontrolsüz şekilde yörüngeden çıkmasına izin vermemiz düşünülemez" ifadelerini kullandı.

"İstasyon çok büyük ve Dünya'nın geniş bir bölgesinde insanlar için aşırı tehlike oluşturacaktır" diyen Sanders "Bir felaketi önlemek istiyorsak, bunun için şimdi kaynak sağlanması gerekiyor" dedi.

NASA'da Korku Dolu Anlar! NASA Uzay İstasyonu İnsanların Üzerine Mi Düşecek? - Resim : 1

UUİ'nin Boyutu Büyük Risk Oluşturuyor

Bir uzay aracının yörüngeden çıkması NASA için yeni bir şey değil.

2030'a Kadar Kullanımdan Kaldırmak İsteniyor

NASA, UUİ'yi 2030'a kadar kullanımdan kaldırmak istediğini ve bunu bir çeşit römorkörle yapmayı planladığını belirtiyor.

Buna göre söz konusu römorkör, istasyonu atmosfere doğru itecek ve kendisi bu esnada yanarak yok olurken UUİ parçalarının yerleşimlere uzak bir noktaya düşmesini sağlayacak.

NASA yetkilileri, römorkörü "geliştirmeye başlamak" için yaklaşık 180 milyon dolar tahsis edildiğini açıkladı. Ancak aslında istasyonu inşa etmenin maliyeti 1 milyar dolara kadar çıkabilir.

NASA, bu maliyetleri karşılamak için gelecek yıl için bütçenin 27,2 milyar dolara çıkarılmasını talep etti.

NASA'da Korku Dolu Anlar! NASA Uzay İstasyonu İnsanların Üzerine Mi Düşecek? - Resim : 2

Öte yandan haziran ayında ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalanan 2023 Mali Sorumluluk Yasası, uzay ajansının muhtemelen bütçe kesintilerine maruz kalacağı anlamına geliyor.

Sanders, bu kesintiler gerçekleşirse NASA'nın "zor seçimler" yapmak zorunda kalacağını belirtiyor.

Ancak UUİ'nin boyutu daha büyük bir risk oluşturuyor ve daha fazla hassasiyet gerektiriyor.

Uçtan uca 358 metrelik uzunluğuyla UUİ, düşmesi ve atmosferi tek parça halinde aşması durumunda kolaylıkla tüm bir stadyumu ezebilir.

# NASA