Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı! Faiz Bir Kez Daha Artırıldı

Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası faiz oranı kararını açıkladı. Hafize Gaye Erkan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda alınan kararla politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında üst üste 5. kez artışa gidildi.

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı! Faiz Bir Kez Daha Artırıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Hafize Gaye Erkan başkanlığında Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının ardından politika faizi ile ilgili alınan karar kamuoyuna duyuruldu. Peki faiz oranı ne kadar oldu? Merkez Bankası yeni faiz kararını açıkladı! İşte detaylar...

Merkez Bankası Faiz Oranını Açıkladı!

Hafize Gaye Erkan'ın mayıs ayında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanlığına getirilmesinin ardından faiz oranında artışa gidilmeye başlanmıştı. Hafize Gaye Erkan başkanlığında haziran ayında gerçekleştirilen ilk toplantı sonucunda 27 ay sonra bir ilk yaşanmış ve o dönem yüzde 8,5 olan faiz oranı, 650 baz puan artırılarak yüzde 15'e yükseltilmişti.

20 Temmuz'da gerçekleştirilen ikinci toplantıda faiz oranı yüzde 15'ten yüzde 17,5'a, 24 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen üçüncü toplantıda faiz oranı yüzde 17,5'tan yüzde 25'e, 21 Eylül tarihinde gerçekleştirilen son toplantıda ise faiz oranı yüzde 25'ten yüzde 30 düzeyine yükseltilmişti.

merkez bankası ekim faiz oranı

Üst Üste 5. Kez Faiz Artışına Gidildi!

Hafize Gaye Erkan'ın başkanlığında gerçekleştirilen beşinci Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı 26 Ekim Perşembe tarihinde yapıldı. Toplantının ardından Merkez Bankası'nın, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile ilgili kararı kamuoyuna duyuruldu.

Buna göre, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı 500 baz puan artırılarak yüzde 30'dan yüzde 35 düzeyine yükseltildi.

Faiz oranlarına ilişkin yapılan basın duyurusunda şu ifadelere yer verildi:

"Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 30’dan yüzde 35 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir.

Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir.

Enflasyon yılın üçüncü çeyreğinde öngörülenin üzerinde gerçekleşmiştir. Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin enflasyona geçişi önemli ölçüde tamamlanmıştır. Yurt içi talepteki güçlü seyir, hizmet fiyatlarındaki katılık ve enflasyon beklentilerindeki bozulma ise enflasyonda yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceği öngörülürken, aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş gözleneceği de değerlendirilmiştir. Öte yandan, jeopolitik gelişmeler, enflasyon görünümünde petrol fiyatları kaynaklı risk oluşturmaktadır. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonu 2024 yılında Rapor’daki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıdır.

Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki dengeli seyir, rezervlerde süregelen artış, talepteki dengelenmenin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artması fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacaktır.

Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir. 

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak ilerlemektedir. Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik ilave adımlarla parasal aktarım mekanizması güçlendirilmeye devam edilecektir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir. 

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir."

# Merkez Bankası # Faiz Oranı # Hafize Gaye Erkan