8 Şehirde Sahte İçki Operasyonu! 50 Şüpheli Gözaltına Alındı

İstanbul merkezli 8 şehirde sahte içki operasyonu düzenlendi. Operasyonda 51 ton 427 litre etil alkol, 370 litre alkol aroması ve 44 bin 773 şişe alkollü içki ele geçirilirken 50 şüpheli de gözaltına alındı.

8 Şehirde Sahte İçki Operasyonu! 50 Şüpheli Gözaltına Alındı

Yurt genelinde düzenlenen sahte içki operasyonlarına bir yenisi daha eklendi. Son olarak İstanbul merkezli Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın, Çorum ve Mardin'de sahte içki operasyonu düzenlendi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, alkollü içki kaçakçılığının önlenmesine yönelik çalışma gerçekleştirdi. Çalışmada, kimya ve dezenfektan alanında firmaları olan şüphelilerin, bu sayede temin ettikleri etil alkolleri, sahte içki üretenlere, bidonların üzerine yüzey temizleyici ve içilemez yazılı etiketler yapıştırarak sattıklarını belirlendi. Ekipler, ürünleri kargo veya nakliye yoluyla gönderen şüphelilerin, ayrıca yasa dışı yollarla alkollü içki de imal ettiklerini, içki şişelerinin üzerine sahte bandrol yapıştırdıklarını da tespit etti.

Kendilerini yasal alkollü içki ithalatçısı olarak tanıtan şüphelilerin, ürettikleri sahte içkileri turizm bölgelerinde yer alan turistik tesislere göndermeyi amaçladıkları bilgisine ulaşan ekipler, zanlıların organize bir yapı içerisinde hareket ettiğini belirledi.

Söz konusu şüphelilere yönelik yaklaşık 10 ay süren teknik ve fiziki takip gerçekleştirildi. Şüphelilerin adres ve kimliklerini belirleyen ekipler, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın, Çorum ve Mardin'de düzenledikleri eş zamanlı operasyonda 50 zanlıyı yakaladı.

Adreslerde yapılan aramalarda 51 ton 427 litre etil alkol ve 370 litre alkol aroması, 44 bin 773 şişe alkollü içki, 21 bin 375 boş içki şişesi, 18 bin 600 içki şişesi kapağı, 10 bin 480 sahte bandrol, kapaklama makinesi, 8 su motoru, 640 içki kiti, alkolmetre, 12 alkol dolum makinesi, 2 ambalaj ısıtıcısı, 45 süzgeç, ruhsatsız tabanca, uyuşturucu ile suç naklinde kullanılan 10 araç ele geçirildi. Şüpheliler, işlemleri için emniyete götürüldü.

Kaynak: Anadolu Ajansı

# sahte içki # operasyon # istanbul