Anayasa Mahkemesi'nden Can Atalay Kararı!

Terör Örgütü PKK'nın siyasi uzantısı HDP'nin kapatılması davasını sürüncemede bırakan Anayasa Mahkemesi, Can Atalay'ın başvurusunu jet hızıyla sonuçlandırdı. AYM, TİP Milletvekili Can Atalay'ın haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi'nden Can Atalay Kararı!

Terörün siyasi yüzü HDP'nin kapatılması davasını erteledikçe erteleyen Anayasa MahkemesiTürkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay hakkında karar verdi. Atalay'ın bireysel başvurusunu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, ihlal kararı verdi.

Anayasa Mahkemesi'nden Can Atalay Kararı

Yüksek Mahkeme, Gezi Parkı davasında 18 yıl hapse mahkum edildikten sonra 14 Mayıs'ta yapılan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde milletvekili seçilen Atalay'ın bireysel başvurusunu görüştü. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Atalay'ın, "seçilme ve siyasi faaliyette bulunma" hakkı ile "kişi hürriyeti ve güvenliği" haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle yaptığı başvuruda, "ihlal kararı" verdi. Atalay hakkında yeniden yargılamaya da hükmeden Yüksek Mahkemenin oy çokluğuyla aldığı kararın, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yerel mahkemeye gönderileceği öğrenildi.

Yargıtay Can Atalay'ın Başvurusunu Reddetmişti

TİP'ten Hatay milletvekili seçilen Atalay'ın, "milletvekili seçilmesi nedeniyle hakkındaki yargılamanın durması ve tahliye edilmesi" talebiyle yapılan başvuru, Yargıtay 3. Ceza Dairesince reddedilmişti. Atalay'ın avukatları da milletvekili seçilerek yasama dokunulmazlığı kazanan başvurucunun yargılamada durma kararı verilmesi talebinin reddedilerek yargılamaya devam edilmesi nedeniyle "seçilme ve siyasi faaliyette bulunma" hakkının, tahliye talebinin reddedilmesi nedeniyle de "kişi hürriyeti ve güvenliği" hakkının ihlal edildiğini öne sürerek Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmuştu. Başvurunun ardından süreç devam ederken Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı davasında Can Atalay'a verilen 18 yıl hapis cezasını onamıştı.

Adalet Bakanı Tunç'tan İlk Açıklama

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, AK Parti Grup Toplantısı sonrası gazetecilerin, AYM'nin Can Atalay kararını sorması üzerine konuyla ilgili açıklama yaptı. Bakan Tunç, "Anayasa Mahkemesinin, eğer bir hak ihlali kararı varsa, gerekçeli kararı okumamız lazım. O gerekçeli karar doğrultusunda işlem yapılır" yanıtını verdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

# can atalay # türkiye işçi partisi # anayasa mahkemesi