Fırat Nehri'ne siyanür mü karıştı? Anagold Madencilik'ten açıklama geldi

Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ, Erzincan'da meydana gelen toprak kayması sonrası yaşanan maden kazasının ardından, Fırat Nehri'ne herhangi bir siyanür akışı olmadığını belirtti. Yapılan açıklamada, toprak kayması nedeniyle çevresel herhangi bir kirlilik yaşanmadığı ifade edildi.

Fırat Nehri'ne siyanür mü karıştı? Anagold Madencilik'ten açıklama geldi

Erzincan'da, Anagold Çöpler Altın Madeni İşletmesi'nde geniş bir alanı kapsayan yığın linç alanında toprak kayması meydana geldi. Yaşanan felaket sonrası tüm imkanlar seferber edilirken bölgede göçük altında kalanlar için yoğun bir arama kurtarma operasyonu başlatıldı.

Arama kurtarma çalışmaları sürerken, bölgedeki muhtemel tehlikeler ile ilgili de çeşitli açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son olarak, Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ, Fırat Nehri'ne siyanür karışıp karışmadığı ile ilgili açıklamada bulundu.

Şirketten yapılan açıklamada, maden kazası sonrası profesyonel ekipler tarafından olayın sebebine ilişkin araştırmanın başladığı kaydedildi. Yığın linç alanının kaymasından kaynaklı olarak kazanın meydana geldiği aktarılan açıklamada, konunun atık depolama havuzu ile bir ilgilisi olmadığı, söz konusu konu ile ilgili herhangi bir tehlikenin bulunmadığı ifade edildi.

Toprak kayması nedeniyle çevresel herhangi bir kirlilik yaşanmadığı belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

- Kazaya rağmen tüm tedbirler hızlı bir şekilde alınarak saha kontrol altına alınmıştır. 6 noktadan yüzey suyu numunesi alınmıştır. Alınan numuneler normal değerlerdedir ve herhangi bir kirlenme söz konusu değildir. Karasu (Fırat) Nehri'ne herhangi bir siyanür akışı olmamıştır. Şu ana kadar kayan toprak altında 9 çalışanımızın olduğu belirlenmiştir. Çalışma arkadaşlarımız için arama ve kurtarma çalışmaları sahamıza gelen tüm kamu kurum ve kuruluşların desteği ile devam etmektedir.

Açıklamada, şirketin kamuoyunu olayın detayları konusunda düzenli olarak bilgilendireceği, nedenlerini net bir şekilde açıklayacağı ve benzer durumların önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması konusunda kararlı olduğu bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

# Erzincan # toprak kayması # maden kazası # siyanür # Anagold Madencilik