Sürücüler dikkat! Eski tip ehliyetler geçersiz olacak: İşte eski ehliyetlerin değiştirme sürecinde merak ettikleriniz

Eski tip ehliyeti olanlar dikkat! Sene sonuna kadar ehliyetlerin değiştirilmesi gerekiyor. Peki eski tip ehliyetler nasıl değiştirilecek? İşte cevabı.

Sürücüler dikkat! Eski tip ehliyetler geçersiz olacak: İşte eski ehliyetlerin değiştirme sürecinde merak ettikleriniz
Sürücüler dikkat! Eski tip ehliyetler geçersiz olacak: İşte eski ehliyetlerin değiştirme sürecinde merak ettikleriniz

Yeni tip sürücü belgeleri 1 Ocak 2016'da kullanıma sunuldu. Bu tarihten önce düzenlenen eski ehliyetlerin değiştirilme süreci ise devam ediyor. Eski tip ehliyetlerin değiştirilmesi için tanınan süre 31 Aralık 2024'te sona erecek. Bu tarihe kadar yenilenmeyen eski tip sürücü belgeleri geçerliliğini yitirecek.

Geçerliliğini yitiren eski tip ehliyetle araç kullananlara, Karayolları Trafik Kanunu'nun 39/3 maddesi gereğince idari para cezası uygulanacak. Yetkililer, yeni tip sürücü belgesi almak isteyenlerin başvuru yoğunluğundan kaynaklı yaşanabilecek mağduriyetleri göz önünde bulundurması ve başvurularını yılın son aylarına bırakmamaları çağrısı yaptı.

Sürücüler dikkat! Eski tip ehliyetler geçersiz olacak: İşte eski ehliyetlerin değiştirme sürecinde merak ettikleriniz - Resim : 1

ESKİ EHLİYETLER NASIL DEĞİŞTİRİLECEK?

Yeni tip sürücü belgesi için ALO 199, "ALO 199 Mobil Uygulama" veya "nvi.gov.tr" adresinden randevu alınabilecek. Eski tip sürücü belgesi olanlar, 31 Aralık'a kadar belgelerini yenilemeleri durumunda 13 lira değerli kağıt bedeli ve 2 lira vakıf payı ödeyecek.

31 Aralık 2022'den sonra eski tip sürücü belgesini yenilemek için başvuranlar, 2023 yılı için belirlenen gerekli harçlar (sürücü belgesi harcı), değerli kağıt bedeli ve vakıf ücretini ödeyerek yeni tip sürücü belgesi için başvurabilecek.

Sürücüler dikkat! Eski tip ehliyetler geçersiz olacak: İşte eski ehliyetlerin değiştirme sürecinde merak ettikleriniz - Resim : 2

ESKİ TİP EHLİYETİ DEĞİŞTİRİRKEN HANGİ EVRAKLAR GEREKLİ?

Eski sürücü belgelerini yenilemek isteyenler, bu belgelerini başvuru esnasında ibraz edecek. Başvurudan önce verilen değerli kağıt bedeli, vergi dairesi müdürlüklerine, "https://dijital.gib.gov.tr/" internet adresinden sanal POS uygulamasıyla kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla ya da anlaşmalı bankalara yatırılması isteniyor. 2 lira olan vakıf payı ise vergi dairelerinden veya 'https://dijital.gib.gov.tr/' adresinden tahsil edilmiyor.

SAĞLIK RAPORLARI NE ZAMANA KADAR GEÇERLİ?

Sürücü belgesini yenilemek isteyenler, yetkili sağlık kuruluşlarına giderek "sürücü olur" raporu alması gerekiyor. Alınan sağlık raporları 2 yıl geçerli olup sürücü belgelerini yenilemek isteyenler bu raporları kullanabilecek. Yeni tip sürücü belgesi başvurusu yapacak kişinin Merkezi Nüfusİdaresi Sistemi'nde (MERNİS) kayıtlı açık adresinin bulunması bekleniyor. Sistemde adresi bulunan kişiler, teslim sürecinde yurt içinde verecekleri herhangi bir adrese sürücü belgelerinin teslimatını isteyebilecek.

Ayrıca yeni tip sürücü belgesi başvurusu yapacaklardan son 6 ay içerisinde çekilen biyometrik fotoğraf da isteniyor.

Sürücüler dikkat! Eski tip ehliyetler geçersiz olacak: İşte eski ehliyetlerin değiştirme sürecinde merak ettikleriniz - Resim : 3

GEÇİCİ SÜRÜCÜ BELGESİ

Müracaat sonrası İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce basılan sürücü belgeleri, PTT'ye teslim edilerek yurt içinde başvuruda bulunan kişilerin adreslerine ulaştırılıyor.

Başvuruda bulunan kişilerin sürücü belgeleri kendileri ulaşana kadar geçen sürede nüfus müdürlüklerinden ya da e-Devletüzerinden alınan geçici sürücü belgesiyle araçlarını kullanabiliyor. Eski sürücü belgesini yeni tip sürücü belgesiyle değiştirmek isteyen kişiler, başvuru yoğunluğundan kaynaklı yaşanabilecek mağduriyetleri göz önünde bulundurarak müracaatlarını yılın son aylarına bırakmamaları isteniyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

# ehliyet # Sürücü