Kudüs'te olaylar nasıl başladı? Olayların fitili nasıl ateşlendi? İşte gün gün yaşananlar

Ortadoğu'nun kritik noktalarından biri olan Kudüs yine kanlı dönemlerinden birini yaşıyor. İsrail'in Mescid-i Aksa'daki Filistinlilere yönelik saldırıları ile başlayan gerilim günden güne tırmanırken yaşanan olaylarda onlarca kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. İşte bölgede ilk günden bu yana yaşanan gelişmeler...

Kudüs'te olaylar nasıl başladı? Olayların fitili nasıl ateşlendi? İşte gün gün yaşananlar

Haber: Yasin Kerim Aşan

Üç din; İslam, Yahudilik ve Hristiyanlık için kutsal olan Kudüs, Ortadoğu'nun en kritik bölgelerinden biri. Filistin'teki Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa ise yıllardır Müslümanlar ve Yahudiler arasında tırmanan gerginliğin merkezinde yer alıyor.

Son olarak 7 Mayıs'ta İsrail'in Mescid-i Aksa'da ibadet eden Filistinlilere yönelik saldırıları bölgede tansiyonun yine artmasına sebep oldu.

OLAYLAR BÖYLE BAŞLADI

Doğu Kudüs'te işgalini sürdüren İsrail, 6 Mayıs Perşembe gecesi Şeyh Cerrah mahallesinde, Filistinli bir aileye ait evin kapısını zorla kırarak baskın düzenledi.

İsrail polisi, baskın sırasında 2 Filistinliyi gözaltına aldı.

Bölgedeki bazı aileleri evlerinden zorla çıkarmak isteyen Yahudi yerleşimciler, baskı ve şiddetlerini artırarak olayların büyümesine zemin hazırladı.

NAMAZ KILAN CEMAATE SES BOMBALARIYLA SALDIRI

Olayların fitili 7 Mayıs Cuma akşamı İsrail'in Mescid-i Aksa'da namaz kılan cemaate saldırması ile ateşlendi.

Ramazan'ın son cuma namazını kılmak için binlerce insan Mescid-i Aksa'ya akın etti, kutsal mekanda cuma namazını kıldı. O günün akşamında ise İsrail polisi cemaate ses ve gaz bombalarıyla saldırdı.

İsrail'in bölgedeki Filistinlilere yönelik terör saldırıları sonucu yüzlerce kişi yaralandı. İlk günün bilançosunda yaralı sayısı yetkililer tarafından 205 olarak açıklandı.

İKİNCİ SALDIRI KADİR GECESİ'NDE

İsrail polisinin ilk saldırısının ardından bölgede tansiyon artarken ikinci saldırı Müslümanlar için kutsal gecelerden biri olan Kadir Gecesi'nde yaşandı.

İlk saldırıdan 1 gün sonra 8 Mayıs Cumartesi akşamı çok sayıda Filistinli Kadir Gecesi münasebetiyle geldikleri Mescid-i Aksa'da teravih namazını kıldıktan sonra Şam Kapısı'nda toplandı. İsrail polisi Şam Kapısı'nda toplanan Filistinlileri dağıtmak için ses bombası kullandı.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'teki Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki Filistinlilere uygulanan zorla göçün üzerine Mescid-i Aksa'da yaşanan İsrail terörü gerilimin günden güne tırmanmasına sebep oldu.

SABAH NAMAZINDAN SONRA BİR SALDIRI DAHA

İsrail'in Filistinlilere yönelik şiddeti olayların başladı 3. günde de sürdü.

İsrail polisi 9 Mayıs Pazar günü cuma namazı için Mescid-i Aksa'da toplanan Filisitinli cemaate namaz çıkışı müdahalede bulundu. İsrail polisinin kullandığı plastik mermi ve ses bombalarına Filistinli gençler taş ve sopalarla karşılık verdi.

Bölgede yaşanan 3. saldırı sonucu ise 10 kişi yaralandı. Yaralarının arasında bebek ve çocukların olması ise İsrail terörünün ne denli acımasız olduğunu gözler önüne serdi.

300'DEN FAZLA KİŞİ YARALANDI

ABD'den aldığı destekle bölgede terör estiren İsrail düzenlediği saldırılarla 300'den fazla kişiyi yaralarken, İsrail Parlamentosundan skandal bir açıklama geldi.

Doğu Kudüs'teki gerginlik devam ederken parlamentodaki ırkçı görüşleriyle tanınan milletvekili Itamar Ben-Gvir, Filistinlilere karşı gerçek mermi kullanılması yönünde bir çağrı yaptı.

İsrail şiddetinin Birleşmiş Milletler'e taşınması yönünde çağrı ise Tunus'tan geldi. Tunus Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nden Filistin topraklarındaki tehlikeli tırmanışı ele almak üzere oturum düzenlemesini talep etti. Acil oturumda, Filistinlilere yönelik İsrail saldırıları ve göçe zorlanmaları başta olmak üzere İsrail’in asimilasyon ve genişleme politikalarının masaya yatırılması istendi.

NÖBET TUTAN FİLİSTİNLİLERE SALDIRI

Tarihler 10 Mayıs Pazartesi günü gösterirken İsrail'in Filistin'deki Müslümanlara yönelik şiddeti artarak devam etti.

Sabah namazı için Mescid-i Aksa'da toplanan Filistinliler namazın ardından, İsraillilerin baskın yapmasını önlemek için avluda tekbirler getirerek nöbet tuttu.

İsrail polisi bu kez nöbet tutan Filistinlilere göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombalarıyla saldırdı. Filistin Kızılay Cemiyeti'nden yapılan açıklamada saldırı sonucu yüzlerce kişinin yaralandığı belirtildi.

İSRAİL'DEN GAZZE'YE HAVA SALDIRILARI

Filistin'e yönelik saldırılarının şiddetini günden güne artıran İsrail bu kez Gazze'ye yönelik hava saldırıları düzenledi.

Gazze Şeridi'ne yönelik İsrail güçleri tarafından başlatılan hava saldırıları sonucu can kayıpları yaşandı. 3'ü çocuk 9 kişinin hayatını kaybettiği açıklandığı saldırı sonucu Hamas'tan da açıklama geldi.

Yapılan açıklamada İsrail'in Mescid-i Aksa'ya ve Gazze'ye yönelik saldırılarının bedelini ağır ödeyeceği vurgulandı.

İsrail kanadından Filistin'e yönelik hava saldırılarının yanı sıra, Mescid-i Aksa'da hedefte olmaya devam etti. 10 Mayıs Pazartesi akşamı yine cemaati hedef alan İsrail polisi Mescid-i Aksa'yı cehenneme çevirdi. Bölgede birçok ağaç alev alırken, alevlerin kutsal mekanlara sıçramaması büyük bir felaketin önüne geçti. Gün sonunda İsrail'in Filistinlilere yönelik günlerdir sürdürdüğü saldırılar sonucu toplam bilançoda yaralı sayısı 331'e ulaştı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne başlattığı hava saldırıları ise hız kesmeden devam etti. Filistin'e düzenlenen ikinci hava saldırısı sonucunda 9'u çocuk 21 Filistinlinin hayatını kaybettiği açıklanırken 65 kişinin yaralandığı belirtildi.

GAZZE'DEN İSRAİL'E KARŞILIK

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları devam ederken, Gazze Şeridi'ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi'nden çekilmesi için 10 Mayıs Pazartesi günü yerel saatle 18.00'e kadar süre tanımıştı.

İsrail polisinin bölgeden çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail'e çok sayıda roket atışıyla karşılık verdi. 11 Mayıs Salı günü gerçekleştirilen roket atışlarıyla 2 İsrailli hayatını kaybederken 7 kişi ise yaralandı.

İsrail ordusu söz konusu saldırıların ardından "Surların Muhafızı" adı verilen askeri operasyon başlatıldığını duyurdu. Operasyonlarda 9'u çocuk, 1'i kadın 25 Filistinli şehit olurken, 115 kişi yaralandı.

Tüm bunlar yaşanırken olayların başladığı Mescid-i Aksa'da İsrail terörü durmak bilmedi. İsrail polisinin bölgede Filistinli gençlere yönelik saldırıları sonucunda şehit sayısının 30'a yükseldi.

FİLİSTİN'DEN ''KUDÜS KILICI'' OPERASYONU

İsrail'in zulmüne karşılık Gazze'deki direniş örgüleri ''Kudüs Kılıcı'' adını verdikleri operasyon başlattı.

Yapılan açıklamada Tel Aviv çevresine ve işgal halindeki topraklar üzerinde yer alan düşman mevzilerine yoğun roket atışlarının başladığı bildirildi. Yapılan açıklamada, ''Düşmanı saldırıda ısrar etmeme konusunda daha önceden uyarmıştık'' ifadesine yer verilirken, ''Faturayı ödeme vakti geldi.'' denildi.

NETENYAHU'DAN SKANDAL AÇIKLAMA

Saldırıların 5. gününde ise İsrail Başbakanı Netanyahu'dan gelen skandal açıklama gündeme bomba gibi düştü.

İsrail Başbakanı Netenyahu düzenlediği basın toplantısında, Hamas ve Filistinli grupların İsrail'e yönelik saldırıların bedelini ödeyeceklerini ifade ederken, "Bir savaşın ortasındayız ve tüm gücümüzle saldırmaya devam edeceğiz." dedi.

48 ÖLÜ 304 YARALI

İsrail'in Gazze ve Kudüs'te düzenlediği saldırılar 6. gününde de devam ederken, 12 Mayıs Çarşamba itibarıyla Filistin Sağlık Bakanlığı son bilançoyu açıkladı.

Yapılan açıklamada, saldırılarda aralarında çocukların da bulunduğu toplam 48 Filistinlinin şehit olduğu, 304 Filistinlinin de yaralandığı belirtildi.

# abd # roket # israil # filistin # namaz # Kudüs # gazze # dünya # Birleşmiş milletler # bomba # İsrail Parlamentosu # Mescidi Aksa # ortadoğu # israil filistin # doğu kudüs # Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi # Tunus # gazze şeridi # İslam # filistin sağlık bakanlığı # İsrail saldırıları # hristiyanlık # Tel Aviv # Müslümanlar # israil filistin saldırı # gerilim # İsrail polisi # plastik mermi # Şam Kapısı # netenyahu # ses bombası # yahudiler # Surların Muhafızı # İsrail Mescidi Aksa # Kudüs Kılıcı # kadir gecesi # Filistin halkı # son dakika israil # son dakika filistin # İsrail Filistin saldırıları # Gazze Şeridi saldırı # israil filistin son haberler # Gazze Şeridi roket # israil filistin roket # Filistin roket # İsrail roket # filistinde son durum # israil filistin bomba # İsrail saldırılar # Yahudilik