Kurum'dan Açelya Apartmanı'na ilişkin açıklama: ''Her aileye 30 bin lira eşya desteği''

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara’da inşaat kazısı sırasında hasar gördüğü için kontrollü şekilde yıkılan Açelya Apartmanı ve çevresinde incelemelerde bulundu. İncelemenin ardından açıklamalarda bulunana Kurum apartman sakinlerine 30 bin lira eşya yardımı yapılacağını söyledi.

Kurum'dan Açelya Apartmanı'na ilişkin açıklama: ''Her aileye 30 bin lira eşya desteği''

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "900 vatandaş bir haftadır dışarıda, bir inşaat kazısından dolayı. Bu ihmali yapanlara ilişkin her türlü hukuki süreç yürütülecek. Bir ihmal söz konusuysa bundan sonraki süreçte müeyyideler çok daha sert ve keskin olacak." dedi.

Bakan Kurum'un açıklamaları su şekilde:

- Ankaramıza geçmiş olsun. Burada bulunduğumuz alan Çankaya'da bulunan Açelya sitemizin bulunduğu alandayız. Açelya sitesinin altındaki inşaatta kontrolsüz kazı sebebiyle 21 apartman 900 vatandaşımız risk altındaydı.

- Tüm ekiplerimiz seferber oldu. Tüm çalışmaları titizlik içinde yürüttük. Yıkım sürecinde ve esnasında tüm binaların tespiti sürecinde birlikte hareket ettik. Kontrolsüz kazı sebebiyle Açelya Apartmanı'nı yıkmak zorunda kaldık. Vatandaşlarımızın canına malına zarar gelmeyecek şekilde işlemleri gerçekleştirdik.

- 11 binanın da 135 bağımsız bölümün 5 ticari ünitenin yıkılma riskinin, göçme riskinin olduğu düşüncesiyle bu alanda kentsel dönüşüm yapma kararı aldık. Projeyi fillen yürütmekteyiz. Eşyasını alamayanlara 30 bin TL eşya yardımı, kiracılara taşınmaları için 2500 TL, ev sahiplerine 5750 TL'si peşin 1150 TL aylık desteklerimizi vereceğiz.

- 2 dairemiz kaldı. 1 vatandaşımız yurt dışında, biri de rahatsız olduğundan en geç 1 ay içinde inşaat sürecini başlatıp 1 yıl içinde teslimi gerçekleştireceğiz.

- Tekrar geçmiş olsun bir daha inşallah böyle bir kaza bela yaşanmasın.

# ankara # proje # inşaat # Çevre ve Şehircilik Bakanı # Murat Kurum # Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum # a hasar gördüğü # Açelya Apartmanı # 0 bin lira eşya