Manisa'da yine çok sayıda asker hastaneye kaldırıldı

Manisa'da yine zehirlenme vakası yaşandı. 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı'nda akşam yemeği yiyen yüzlerce asker bulantı ve kusma şikayetiyle hastanelere kaldırıldı. 731 askerin zehirlendiğini açıklayan Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı açılan soruşturma kapsamında 21 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık yemek şirketiyle anlaşmanın iptal edildiğini açıkladı

Manisa'da yine çok sayıda asker hastaneye kaldırıldı

Manisa'daki askeri kışlalarda 1 ayda tam 4 kez zehirlenme vakası yaşandı. 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlasında akşam yemeği yiyen askerler, kusma ve bulantı0 şikayetiyle hastanelere kaldırıldı.

590 asker, besin zehirlenmesi şüphesiyle tedaviye alındı. 372 asker Manisa'daki hastanelere sevk edilirken 200'ün üzerinde asker de komutanlık bünyesindeki revirde ve kışlaya kurulan çadırlarda müşahede altına alındı. İlerleyen saatlerde zehirlenen asker sayısı 731'e çıktı.

Bölgedeki hastanelerde çalışan sağlık personeli acil göreve çağrıldı. Merkezefendi ve Manisa devlet hastanelerine sivil vatandaşların kabulü durduruldu.

Olay sonrası Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak ile Manisa'ya giden Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, yetkililerden bilgi aldı. Bakan Işık, yemek şirketiyle anlaşmanın iptal edildiğini açıkladı.

Işık, ilk zehirlenme vakasıyla iligli de bilgiler verdi.

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, soruşturma kapsamında 21 kişinin gözaltına alındığı açıkladı. Başsavcılık 2. soruşturmanın başlatıldığını yemeklerden ve sudan numuneler alınarak bilirkişi incelenmesine gönderildiğini belirtti.

Hastane önüne giden Manisalılar da şirket yetkililerine tepki gösterdi.

SAĞLIK PERSONELİ GÖREV BAŞINA ÇAĞRILDI

Bölgedeki hastanelerde çalışan sağlık personeli acil görev başına çağırılırken, askerlerin kaldırıldığı sağlık kuruluşlarına ilaç takviyesi yapıldı. Merkezefendi ve Manisa devlet hastanelerine sivil vatandaşların kabulü durduruldu, özel hastaneler sivil vatandaşlara ücretsiz hizmet verdi.

DÜN AKŞAMKİ ZEHİRLENME VAKASI

Önceki gece Doğu Kışla’da 69 askerin rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmasına da değinen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "69 askerimizin 62 tanesi bir bölüğün askeri. Bunu özelikle arkadaşlarımız inceliyorlar. Bugün 13.30 itibariyle hiçbir hastanede ve kışlamızın revirinde askerimiz kalmadı. Yemek dışı bir etkenin de sebep olabileceği ihtimalini arkadaşlarımız değerlendiriyorlar" dedi.

23 MAYIS'TAKİ ZEHİRLENMEDE SALMONELLA BAKTERİSİ ÇIKTI

23 Mayıs’ta Batı Kışla’da 1 askerin ölümü ile sonuçlanan zehirlenmeyle ilgili de açıklama da yapan Bakan Işık, "Bir askerimizin hayatını kaybettiği vakayla ilgili toplam 5 bin 820 askerimiz o gün yemek yiyor. Yemekten etkilenen asker sayımız bin 47, hastanelere sevk edilen asker sayımız 209. Bu 209 askerimizin hepsine tedbir amaçlı serum takıldı. Sağlık Bakanlığımızın ve askeri birimlerimizin yaptığı analiz sonuçlarında salmonelle bakterisini çıktığı tespit edildi. Cumhuriyet Başsavcılığımız adli incelemeyi başlattı. Milli Savunma Bakanlığı olarak biz de bu ihalenin feshedilmesi kararını aldık. Şimdi resmi işlemleri yürütüyoruz. Hayatını kaybeden Hüsnü Özel kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Şuanda yoğun bakımda olan bir askerimiz var, ona da acil şifalar diliyorum" diye konuştu. Bakan Işık, açıklamanın ardından Manisa Polis Evi’ne geçerek sahur yaptı

ŞİRKET ÇALIŞANLARINA GÖZALTI

Birliğe yemek sağlayan şirketin 21 çalışanı ise gece yarısı gözaltına alındı. Gece saatlerinde geniş güvenlik önlemleri altında Manisa Devlet Hastanesine getirilen şirket çalışanları, sağlık kontrolünden geçirilerek, emniyete götürüldü. Bu sırada hastane önünde bulunan bir vatandaş sağlık kontrolünden geçirilen yemek şirketi çalışanlarına tepki gösterdi.

Sağlık Bakanlığı ise yaşanan olaya ilişkin, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan başkanlığında enfeksiyon hastalıkları, epidemiyoloji, klinik toksikoloji ve mikrobiyoloji laboratuvar uzmanlarından oluşan 12 kişilik bir ekibin, olayın sağlık yönünü incelemek üzere özel uçakla yola çıktığını bildirdi.

CHP'Lİ VEKİLDEN İDDİA: AĞIR OLANLAR VAR... SAYI 3 BİN

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer de Twitter sayfasından konu hakkında bilgiler paylaştı. Manisa'daki hastaneleri gezen ve hastanelerin hepsinde çok sayıda asker olduğunu belirten Biçer, tedavi gören askerlerin akşam yemeğinde tavuk yediklerini söylediğini belirtti. Biçer sayının 3 bini bulduğunu iddia etti.

Sosyal medya üzerinden canlı yayın yapan Manisa milletvekili, "Burası 6 bin askerin olduğu en büyük birliklerden biri. 3 binin etkilendiği ve birliğe sahra çadırları kuruldu diyebilirim. Aralarında durumu ciddi olanlar var" dedi.

ulusal.com.tr

Manisa asker gıda zehirlenmesi bulantı kusma