Abdülkadir Topkaç hayatını kaybetti

Sosyal medyada uzay tutkusuyla tanınan Abdülkadir Topkaç, kansere karşı verdiği yaşam mücadelesini kaybetti.

Abdülkadir Topkaç hayatını kaybetti

Dicle Üniversitesi Onkoloji Hastanesi’nde kanser tedavisi gören Abdülkadir Topkaç, 67 yaşında hayatını kaybetti. Topkaç'ın cenazesi, yarın Diyarbakır'da toprağa verilecek.

ABDÜLKADİR TOPKAÇ KİMDİR?

Abdulkadir Topkaç, 1954 yılında Diyarbakır'da doğdu. İlkokul mezunu olan Topkaç'ın asıl mesleği simit ustalığıydı.

Aslında gençlik yıllarından beri astronomiye meraklı olan Topkaç'ın ciddi çalışmalarına başlaması 1991 yılında ayın hareketlerini dürbünle gözlemlemeye başlamasıyla oldu.

Astronomiyle ilgilenmeye başlamasını "1991 yılında evin avlusunda oturuyordum, akşam saatleriydi. Ay görünmeye başladı. Kendi kendime düşünüp, 'Bu kadar zaman soyut kavramları düşündükten sonra ayın eksen dönüş hareketini bulabilir miyim?' şeklinde açıkladı.

Topkaç, ilk teleskobunu 1992 yılında İstanbul'da 2500 dolara satın aldı.

Satın aldığı teleskop Sovyetler Birliği'nden kalmaydı. Bu teleskop, TSK'nın Sur ilçesinde PKK kuvvetlerine karşı gerçekleştirildiği hendek ve barikat operasyonunda tahrip oldu.

Bunun üzerine sosyal medyada düzenlenen bir yardım kampanyası sonucunda Topkaç'a 16 bin liralık bir teleskop alınmıştır.

1992 yılında Ayın bir aylık seyir açısını elde eden Topkaç, ayın yay şeklinde hareket ettiğini gözlemlemiştir. NASA'nın adresini turistlerden alan Topkaç, çalışmalarını NASA ve TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi göndermiştir.

pkk tsk diyarbakır sovyetler birliği NASA tübitak dicle üniversitesi