Chrest Foundation açıkladı: İşte Türkiye'de ABD merkezli vakıftan para alan kuruluşlar

ABD merkezli Chrest Foundation Vakfı'nın Türkiye’de birçok dernek ve medya kuruluşuna yüz binlerce liralık hibe verdiği ortaya çıktı. Vakfın internet sitesinde yer alan hibe gerekçeleri ise dikkati çekti.

Chrest Foundation açıkladı: İşte Türkiye'de ABD merkezli vakıftan para alan kuruluşlar

Türkiye'de, ABD merkezli Chrest Foundation Vakfı'ndan yüz binlerce liralık hibe alan dernek ve medya kuruluşları ortaya çıktı.

Vakfın kendi internet sitesinden açıkladığı listede Türkiye’den birçok kuruluş var. On binlerce liralık destek alan kurumlar arasında Medyascope, Mezopotamya Vakfı, Anadolu Kültür Derneği, Hrant Dink Vakfı, Filmmor Kadın Kooperatifi, 140Journos, , İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Serbestiyet, Hafıza Merkezi, Sivil Sayfalar, Sabancı Üniversitesi, Bağımsız Gazetecilik Platformu P24, Mekanda Adalet Derneği, Ekonomi ve Dış Politikalar Merkezi (EDAM) ile TESEV, Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV), Yurttaşlık Derneği ve Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (DİSA) bulunuyor.

EN ÇOK PARA ALAN: MEDYASCOPE

ABD tarafından fonlanan kuruluşların başında Ruşen Çakır’ın kurucusu olduğu Medyascope bulunuyor.

Medyascope’un 2016’dan 2020 yılına kadar aldığı toplam para 476 bin 720 dolar.

Filmmor’un ise sadece 2020 yılında 100 bin dolar hibe alması dikkat çekiyor.

HİBE GEREKÇELERİ DİKKAT ÇEKİYOR

ABD’den hibe alan kuruluşların hibe alma gerekçeleri ise vakfın amacını ortaya koyuyor. Vakıf internet sitesinde Medyascope için “Tarafsız, ana akım haber yapımcılığı ve yayıncılığı” nedeniyle “destek” verildiği yazıyor.

Oral Çalışlar ve Halil Berktay gibi isimlerin yazarlık yaptığı Serbestiyet internet sitesi için “Partizan olmayan habercilik yapılması” gerekçesi ile 50 bin dolar hibe verilmiş.

45 bin dolar hibe alan Mezopotamya Vakfı’na verilen hibenin gerekçesinde ise “Kürtçe dili öğretim materyalleri üretmek.”

CHREST FOUNDATİON NEDİR?

Chrest Vakfı, 1999 yılında gazeteci ve yazar Jeff Jensen ve Lou Anne King Jensen tarafından Teksas, Amerika’da kuruldu. Bağışçılık geleneği olan ailelerden gelen Jeff ve Lou Anne Jensen; ABD’de dezavantajlı çocuklar, diyabet araştırmaları ve sosyal girişimler gibi alanlara yönelik mali desteklerine 2001 yılında uluslararası bir boyut katarak Türkiye’deki STK’lara mali ve teknik destek vermeye başladı.Türkiye ile ailece yaptıkları bir seyahat ve Mısır’da katıldığı bir uluslararası toplantı sonucunda tanışan Chrest Vakfı kurucusu ve başkanı Lou Anne King Jensen, vakfın mali desteklerini Türkiye’ye yönlendirme kararını şöyle açıklamaktadır:

“Vakfımızın kaynakları sınırlı olduğundan, var olan kaynakları birden çok ülkeye dağıtmak yerine tek ülke üzerinde yoğunlaşmanın daha etkili sonuçlar yaratacağını düşündük. Desteklerimizi tek bir ülkeye yönlendirerek ülkenin dinamiklerini daha iyi anlayabileceğimize, o ülkede yaşayanlarla daha yakın ilişkiler kuracağımıza ve toplum tarafından belirlenen sosyal hedeflere ulaşılmasına daha fazla katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.”

Yapılan açıklamaya göre Chrest Vakfı Yönetim Kurulu, hibe almaya hak kazanan projeleri, proje bölgelerini yakından tanıyan Türk danışmanlarının desteği ile belirliyor. Hibe alan kuruluşların çalışmaları ve projelerin etkisi ise faaliyet raporları ve finansal raporlarla takip ediliyor. İzleme ve değerlendirme için kullanılan bir diğer yöntem ise, vakıf yetkililerinin yaptığı saha ziyaretleri olarak belirtiliyor.

# İstanbul Kültür Sanat Vakfı # internet # abd türkiye # hibe # Sabancı Üniversitesi # 140journos # Chrest Foundation # tesev # oral çalışlar # hrant dink vakfı # EDAM # ruşen çakır # halil berktay # medyascope # Serbestiyet # DİSA # ABD Medyascope para # Chrest Vakfı # Chrest Foundation ABD